MATH

If there is a package of juice for $3.75 how do i use a proportion to find the unit price of each?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 43
  1. You need more information to solve this problem.

    How many boxes or cans in each package? Or are you supposed to find the unit price per ounce?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Ms. Sue

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Will bought a package of 24 juice bottles for $7.44. Which equation relates the cost, c, of a package of juice bottles to the number of bottles, b, in the package? A. C= 0.31b B. C= 3.10b C. C= 3.23b D. C= 7.44b Also, please show

    asked by Niamh on April 28, 2014
  2. 4th grade math fraction

    Ashley bought 4 packages of juice boxes. There are 6 juice boxes in each package. She gave 2 juice boxes to each of 3 friends. How many juice boxes does Ashley have left?

    asked by Ali on February 2, 2015
  3. Math

    Write a ratio for the situation in three ways, comparing the first quantity to the second quantity. A zoo has 19 monkeys and 10 chimpanzees. 19 to 10, 19:10, (This) 10 to 29, 10:29, 19 to 29, 19:29, 10 to 19, 10:19, Write three

    asked by A on January 10, 2013
  4. math

    ashley bought 4 packages of juice boxes. there are 6 juice boxes in each package.she gives 2 juice boxes to each of 3 friends.how many juice boxes does ashley have left ?

    asked by Samuel Reingold on December 20, 2014
  5. Algebra

    Mr. Scrooge bought 4 packages of ground beef. The second package weighed three times as much as the first, and the third package weighed half as much as the second. The fourth package weighed fifteen ounces, which was three ounces

    asked by Help on December 12, 2012
  6. calc

    I would greatly appreciate your help with a math equation needed for a science experiment I'm researching. The case is the following: there is a pit full of juice and a stream of water is flowing through the pit (so that the

    asked by Joseph on February 22, 2011
  7. math word problems

    Package A weighs half as much as Package B. Package B weighs four times as much as Package C. The total weight of Package A and Package C is 648 grams. Find the weight of Package B.

    asked by Jiskha on March 23, 2014
  8. Calculus - Optimization

    The post office ships a package using large package rates if the sum of the length of the longest side and the girth (distance around the package perpendicular to its length) is greater than 84in and less than or equal to 108in.

    asked by Danny on November 14, 2016
  9. Calculus

    The post office ships a package using large package rates if the sum of the length of the longest side and the girth (distance around the package perpendicular to its length) is greater than 84in and less than or equal to 108in.

    asked by Danny on November 14, 2016
  10. Math

    A truck is carrying pear juice, cherry juice, and apple juice bottles in a ratio of 3:1:3, If there are 16 cherry juice bottles how many juice bottles in all? Pear juice #? Cherry juice 16 Apple juice #? 3:1, 1:3 3pears to

    asked by Vicki on November 10, 2015

More Similar Questions