algebra

the cost of three markers and two pencils is 1.80
the cost of four markers and six pencils is 2.90
what is the cost of each item?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 168
asked by lil
  1. 3x+4y=1.80
    4x+6y=2.90
    Do you know how to use elimination?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Jen
  2. uhm no. explain the steps please?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by lil
  3. Ok, so if you make markers "x" and pencils "y", you get
    3x+4y=1.80
    4x+6y=2.90
    Then you use elimination (by figuring out what to multiply one or both equations by to get rid of one of the variables, either x or y).
    Multiplying the top equation by -4
    and the bottom equation by 3 to eliminate the x's gives us
    -12x-16y=-7.2
    12x+18y=8.7
    Add the equations together
    2y=1.5
    Divide both sides by 2
    y=?
    Plug that back into any of your equations to solve for x.
    Once you get your answers, feel free to post them if you want them checked.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Jen
  4. thanks so much. do you have time for one more problem ?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by lil
  5. Sure, are you still on?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Jen

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    How do you solve this question: The cost of 3 markers and 2 pencils is $1.80. The cost of 4 markers and 6 pencils is $2.90. What is the cost of each item?

    asked by Angie on May 25, 2009
  2. math

    Pete recently bought whiteboard supplies for employees in his office. He spent $140 on whiteboards, markers, and erasers. The markers came in packs of 5, which cost $6 per pack. One (1) eraser was 1/3 of the cost of 1 pack of

    asked by l on May 17, 2018
  3. algebra

    Rachael bought 12 pencils and 7 markers for $5.36, and later bought 8 pencils and 5 markers for $3.68. Find the cost of each pencil and marker.

    asked by cody on March 16, 2011
  4. 4th grade math/ratios

    1. 12 markers for $4. how many markers for $1? 12/4 = 3 markers 2. 7 bananas for $15. how much does 1 banana cost? 15/7 = $2.14

    asked by Jared on September 24, 2018
  5. algebra

    the cost of 3 makers and 2 pencils is $1.80. The cost of 4 markers and 6 pencils is $2.90. What is the cost of each item?

    asked by Anonymous on June 16, 2010
  6. math

    Help solving one more question please!Mason spent $15.85 for 3 notebooks and 2 boxes of markers.The boxes of markers cost $3.95 each,and the sales tax was $1.23.he also used a coupon for $0.75 off his purchase.If each notebook had

    asked by zion on February 25, 2014
  7. math

    Help solving one more question please!Mason spent $15.85 for 3 notebooks and 2 boxes of markers.The boxes of markers cost $3.95 each,and the sales tax was $1.23.he also used a coupon for $0.75 off his purchase.If each notebook had

    asked by Jah on February 4, 2015
  8. Math

    A box contained some red, blue, and green markers. For every 3 red markers, there were 2 blue markers. For every 3 blue markers, there were 7 green markers. A) Find the ratio of red markers to blue markers to green markers. B)

    asked by Anonymous on April 17, 2016
  9. Math

    Mrs.Carter bought 7 dry erase markers for $40. How much would 20 markers cost ?

    asked by Jayla on September 7, 2016
  10. math

    A box contained some red, blue, and green markers. For every 5 red markers, there were 2 blue markers. For every 3 blue markers, there were 5 green markers. a. Find the ratio of red markers to blue markers to green markers. b.

    asked by austin on March 26, 2015

More Similar Questions