Nouns

"plan" is an adjective but when it is written with an "s" as in "plans" is it considered as a noun or no??

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 103
  1. "Plan" is not an adjective.

    Both "plan" and "plans" are used as nouns or verbs.

    Examples:

    I will plan the party. (verb)
    He plans to study archaeology. (verb)

    We are making plans for the next reunion. (noun)
    Voters approved the plan for a new school building. (noun)

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Algebra

    A phone company offers two monthly charge plans. In Plan A, the customer pays a monthly fee of $13 and then an additional 6 cents per minute of use. In Plan B, there is no monthly fee, but the customer pays 8 cents per minute of

    asked by Gilbert on September 25, 2015
  2. English

    My uncle, along with my cousins, ________ to see my acrobatics recital; I hope they ________ the show. a) plan/enjoy b) plans/enjoy c) plans/enjoys d) plan/enjoys Answer A

    asked by Abby on January 8, 2019
  3. math

    Raj is deciding between two cell phone plans, A and B, which are both linear functions. The monthly charge for plan A according to the number of minutes used is shown in the table. Monthly Charge for Plan A Minutes used, x Monthly

    asked by Regina on October 21, 2016
  4. Math

    Your long distance telephone providers offers two plans.Plan A has monthly fee of $15 and $0.25 per minute. Plan B has a monthly fee of $20 and $0.05 per minute.Write and solve an equation to find the number of minuts that you

    asked by Lara on September 18, 2016
  1. Statistics

    a random group of seniors was selected from a university and asked about their plans for the following year. The school advising office claims that 50% of the students plan to work, 25% of the students plan to continue in school,

    asked by Lea on May 7, 2012
  2. math

    Ivan will rent a car for the weekend. He can choose one of two plans. The first plan has no initial fee but costs $0.70 per mile driven. The second plan has an initial fee of $75 and costs an additional $0.20 per mile driven. How

    asked by rojuan on January 5, 2018
  3. Math

    A cell phone company offers two different plans. Plan A: Monthly fee of $28 30 free minutes $0.45 per additional minute Plan B: Monthly fee of $40 No free mins $0.25 per additional minute Determine the time in the mins that

    asked by Simitha on April 21, 2013
  4. Mathematics

    Aldo can choose Plan A or Plan B for his long distance charges. For each plan, cost (in dollars) depends on minutes used (per month) as shown below. (I'll try to see if I can post the graph.) 1. If Aldo makes 60 minutes of long

    asked by Taylor on July 2, 2020
  1. math

    A random group of seniors was selected from a university and asked about their plans for the following year. The school advising office claims that 60% of the students plan to work, 30% of the students plan to continue in school,

    asked by ed on December 16, 2012
  2. Math

    Amanda will rent a car for the weekend. She can choose one of two plans. The first plan has an initial fee of $75 and costs an additional $0.40 per mile driven. The second plan has no initial fee but costs $0.60 per mile driven.

    asked by Ilene on February 10, 2011
  3. math

    A video rental company offers a plan that includes a membership fee of $8 and charges $2 for every DVD borrowed. They also offer a second plan, that costs $14 per month for unlimited DVD rentals. If a customer borrows enough DVDs

    asked by ethan on April 23, 2015
  4. Develoing a Lesson Plan

    I have to develop a lesson plan for a health unit on "What Makes Us Grow" based on a class size of 15 children. I have to include objectives, the time required, materials needed, learning activities, measures for evaluation, and

    asked by Thalia on March 16, 2007

You can view more similar questions or ask a new question.