math

What is the unit price of 5 for $2.50

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. maths

    sarah invested £12000 in a unit trust 5 years ago, the value of the unit trust increased by 7% per annum for each of the last 3 years. before this the price had decreased by 3% per annum. calculate the current price of the unit

  2. Math

    Could someone work this question out so I understand it. Thanks The marginal price dp/dx at x units of demand per week is proportional to the price p. There is no weekly demand at a price of $100 per unit [p(0)=100], and there is

  3. !math (4)

    The demand function for a certain brand of CD is given by p = −0.01x^2 − 0.2x + 12 where p is the unit price in dollars and x is the quantity demanded each week, measured in units of a thousand. The supply function is given by

  4. economics

    If someone could help me with this question, that would really help. I'm just not sure what the formula would be? Suppose a market basket of goods and services includes the goods for two successive years. According to the table,

  1. Calculus

    The demand function for the Luminar desk lamp is given by the following function where x is the quantity demanded in thousands and p is the unit price in dollars. p = f(x) = -0.1x2 - 0.3x + 39 (a) Find f '(x). f '(x) = (b) What is

  2. math

    Directions: Your shopping list for this week consists of six items that are available at two different grocery stores and are featured in their weekly ads. You want to do some comparison shopping and find the best price for each

  3. !math (6)

    The quantity demanded x (in units of a hundred) of the Mikado miniature cameras per week is related to the unit price p (in dollars) by p = −0.2x^2 + 220 and the quantity x (in units of a hundred) that the supplier is willing to

  4. Math

    Mrs. Jacobson wants to order toy instruments to give as prizes to her music students. The table shows the prices for various order sizes. Whistles 25 items=$21.25 50 items=$36.00 80 items=$60.00 Kazoos 25 items=$10.0 50

  1. Math emergency I have 10 minutes to submit it.

    A supplier of portable hair dryers will make x hundred units of hair dryers available in the market when the unit price is p = sqrt(81 + 1.6x) dollars. Determine the producers' surplus if the market price is set at $11/unit.

  2. Calculus

    The management of the Titan Tire Company has determined that the quantity demanded x of their Super Titan tires/week is related to the unit price p by the relation p = 144 − x^2 where p is measured in dollars and x is measured

  3. economics

    The following information applies to the market for a particular items in the absence of a unit excise tax: Price($ per unit) Quantity Supplied Quantity Demanded 4 50 200 5 75 175 6 100 150 7 125 125 8 150 100 9 175 75 According

  4. math

    A sign in a bakery gives these options, 12 cupcakes for $29 and 50 cupcakes for $129 cupcakes find each unit price to the nearest cent and show your reasoning. witch opinion gives the lowest unit price

You can view more similar questions or ask a new question.