Math

Find the best buy on pasta sauce
a. 45 oz for $1.59
b. 1qt 16oz for $1.99
c. 1qt for $1.29
d. 48 oz for $1.79

Is the following set of number a perfect triple 13, 15, 18

yes or no

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 75
asked by renee
  1. 1. divide the cost by the volume to get the unit price.

    2. is 13^2 + 15^2 = 18^2 ?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Reiny

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    Find the best buy on pasta sauce a. 45oz for $1.59 b. 1qt 16 oz for $1.99 c. 1qt. for $1.29 d. 48 oz for $1.79 my answer is A 15. Identify the base in the following statement 11% of what is 77? my answer is the base is What number

    asked by renee on May 1, 2010
  2. math

    Find the unit price (cost for 1 ounce), to determine which is the best buy on pasta sauce? (1 qt = 32 oz). a) 1 qt for $1.29 b) 45 oz for $1.59 c) 48 oz for $1.79

    asked by Lisaraye on April 7, 2008
  3. math

    Manny makes dinner using 1 box of pasta and 1 jar of sauce. If pasta is sold in pckages of 6 boxes and sauce is sold in packages of 3 jars, what is the least number of dinners that Manny can make without any supplies left over?

    asked by danielle on December 9, 2014
  4. math

    Manny makes dinner using 1 box pasta and 1 jar of sauce. If pasta is sold in packages of 6 boxes and sauce is sold in packages of 3 jars what is the least number of dinners that Manny can make without any leftovers?

    asked by isabella on December 21, 2014
  5. English

    Alfredo Mix Directions For 2 servings: 1/3 cup milk, 3 tbsp. plus 1 tsp. butter, 1/3lb. fettuccine, ΒΌ cup Alfredo mix Optional: Substitute milk or chicken broth for half the butter. Cook pasta according to directions. Mean while,

    asked by Jeen on July 25, 2018
  6. Math

    An Italian restaurant serves pasta dishes with the following options: Pasta - angel hair, manicotti, or linguine Sauce - tomato, alfredo, garlic, or meat Cheese - parmesan or cheddar How many different pasta dishes are possible,

    asked by mysterychicken on February 21, 2009
  7. English

    I forgot to include the very last sentences of the day. Thank you. 1) Do you dress your salad with oil and vinegar? Do you season your cutlet with salt and pepper? Do you usually serve pasta with a (?) meat sauce? 2) How do you

    asked by Franco on February 1, 2011
  8. math

    a store cells 26 ounces of sphagetti sauce for $1.17. the store also sells 34 ounces of the same sauce for $1.36. which is the better buy? I think 34 ounces of the same sauce for $1.36 is the better buy. is it correct? thanks

    asked by faith on September 24, 2009
  9. science

    why does tomatoe sauce stick to pasta?

    asked by pe on January 8, 2010
  10. science

    Why does tomato sauce stick to pasta. You have given me a website to use in the past, but I have forgotten it. Thanks and sorry

    asked by wizard on January 9, 2010

More Similar Questions