Math

Find the best buy on pasta sauce
a. 45 oz for $1.59
b. 1qt 16oz for $1.99
c. 1qt for $1.29
d. 48 oz for $1.79

Is the following set of number a perfect triple 13, 15, 18

yes or no

  1. 0
asked by renee
  1. 1. divide the cost by the volume to get the unit price.

    2. is 13^2 + 15^2 = 18^2 ?

    posted by Reiny

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    Find the best buy on pasta sauce a. 45oz for $1.59 b. 1qt 16 oz for $1.99 c. 1qt. for $1.29 d. 48 oz for $1.79 my answer is A 15. Identify the base in the following statement 11% of what is 77? my answer is the base is What number
  2. math

    Find the unit price (cost for 1 ounce), to determine which is the best buy on pasta sauce? (1 qt = 32 oz). a) 1 qt for $1.29 b) 45 oz for $1.59 c) 48 oz for $1.79
  3. math

    Manny makes dinner using 1 box of pasta and 1 jar of sauce. If pasta is sold in pckages of 6 boxes and sauce is sold in packages of 3 jars, what is the least number of dinners that Manny can make without any supplies left over?
  4. math

    Manny makes dinner using 1 box pasta and 1 jar of sauce. If pasta is sold in packages of 6 boxes and sauce is sold in packages of 3 jars what is the least number of dinners that Manny can make without any leftovers?
  5. English

    Alfredo Mix Directions For 2 servings: 1/3 cup milk, 3 tbsp. plus 1 tsp. butter, 1/3lb. fettuccine, ΒΌ cup Alfredo mix Optional: Substitute milk or chicken broth for half the butter. Cook pasta according to directions. Mean while,
  6. Math

    An Italian restaurant serves pasta dishes with the following options: Pasta - angel hair, manicotti, or linguine Sauce - tomato, alfredo, garlic, or meat Cheese - parmesan or cheddar How many different pasta dishes are possible,
  7. English

    I forgot to include the very last sentences of the day. Thank you. 1) Do you dress your salad with oil and vinegar? Do you season your cutlet with salt and pepper? Do you usually serve pasta with a (?) meat sauce? 2) How do you
  8. math

    a store cells 26 ounces of sphagetti sauce for $1.17. the store also sells 34 ounces of the same sauce for $1.36. which is the better buy? I think 34 ounces of the same sauce for $1.36 is the better buy. is it correct? thanks
  9. science

    why does tomatoe sauce stick to pasta?
  10. science

    Why does tomato sauce stick to pasta. You have given me a website to use in the past, but I have forgotten it. Thanks and sorry

More Similar Questions