math

Find the best buy on pasta sauce
a. 45oz for $1.59
b. 1qt 16 oz for $1.99
c. 1qt. for $1.29
d. 48 oz for $1.79
my answer is A
15. Identify the base in the following statement 11% of what is 77?
my answer is the base is What number
16. Identify the amount in the following application represent the amount: Dave invested $8,500 in a time deposit. What interest will he earn for 2 years if the interest rat is 4.75%? my answer is the amount $8,500

asked by renee
  1. (a) is correct for the first question

    15. The answer is 700 (77/0.11). I don't know why they call it the "base". 700 is the "what" in the question.

    15. No way can he double his money in two years at 4.75% interest. With monthly compounding, he will earn 4.85% per year, or 9.95% after two years. With simple interest (no compounding), he would earn 2 x 4.75% = 9.5%. That is just over $800.

    posted by drwls

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Find the best buy on pasta sauce a. 45 oz for $1.59 b. 1qt 16oz for $1.99 c. 1qt for $1.29 d. 48 oz for $1.79 Is the following set of number a perfect triple 13, 15, 18 yes or no
  2. math

    Find the unit price (cost for 1 ounce), to determine which is the best buy on pasta sauce? (1 qt = 32 oz). a) 1 qt for $1.29 b) 45 oz for $1.59 c) 48 oz for $1.79
  3. math

    2gal/1*4qt/1gal*2pt/1qt= ? would that be 16pt
  4. math

    5gal 1qt - 2qt 1pt= _gal _qt _pt
  5. math

    8gal 7qt minus 5gal 2qt= 6gal 1qt Is this right
  6. math

    Manny makes dinner using 1 box of pasta and 1 jar of sauce. If pasta is sold in pckages of 6 boxes and sauce is sold in packages of 3 jars, what is the least number of dinners that Manny can make without any supplies left over?
  7. math

    20 fl oz/min = __ qt/day answer: 1qt/4 day?
  8. math

    Manny makes dinner using 1 box pasta and 1 jar of sauce. If pasta is sold in packages of 6 boxes and sauce is sold in packages of 3 jars what is the least number of dinners that Manny can make without any leftovers?
  9. Math

    An Italian restaurant serves pasta dishes with the following options: Pasta - angel hair, manicotti, or linguine Sauce - tomato, alfredo, garlic, or meat Cheese - parmesan or cheddar How many different pasta dishes are possible,
  10. English

    Alfredo Mix Directions For 2 servings: 1/3 cup milk, 3 tbsp. plus 1 tsp. butter, 1/3lb. fettuccine, ΒΌ cup Alfredo mix Optional: Substitute milk or chicken broth for half the butter. Cook pasta according to directions. Mean while,

More Similar Questions