math

If you were buying nuts, would you rather pay $9/kg or $4/ 500g of nuts?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 66
asked by maria
  1. $4/500 g
    = $8/kg so .....

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Reiny

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. geometry

    If you were buying nuts, would you rather pay $9/kg or $4/500g?

    asked by Aleah on October 28, 2009
  2. Math

    Peggy had a bag of nuts. She ate 1/5 of the nuts and gave the remaining nuts to 3 friends equally. What fraction of the nuts did each friend get?

    asked by Lisa on February 12, 2019
  3. buisness math

    your high school diploma from american academy landed you a payign job.you are about to strike a deal of nuts.the nuts are 0.1per unit.you are buying 3million nuts and you need a price break.the opwner agrees to give you a

    asked by yaz on October 9, 2007
  4. Math grd 12

    The number of nuts in a package of Nutty's premium cashews is normally distributed with mean of 432.4 nuts and standard deviation of 5.8 nuts packages with fewer than 420 nuts or more than 445 nuts will be rejected by quality

    asked by Celina on January 19, 2011
  5. Chemistry

    Assume that you had 15 nuts (N) and 10 bolts (B). How many N2B molecules could you make by screwing two nuts onto each bolt? There are two nuts for each bolt. We have 15 nuts so we can make 7. I'm supposed to "Show all calculation

    asked by Trevor on March 5, 2009
  6. math

    A group of hikers buys 8 bags of mixed nuts .Each contains 3 1/2 cups of nuts.The mixed nuts are shared evenly among 12 hikers.How many cups of mixes nuts each hiker receive?Show your work or explain your answer.

    asked by Anya dunglas on September 11, 2016
  7. math

    "If you were buying nuts, would you rather pay $9/kg or $4/500 g?Explain."

    asked by jeng on October 28, 2009
  8. Math 10

    cashew nuts sell for $21.00/kg. Brazil nuts sell for $15.00/k. A distributor sold a total of 120 kg of nuts and Brazil nuts for $2244. What mass of each type of nut was sold?

    asked by Chanel on June 14, 2013
  9. math

    cashew nuts sell for $21.00/kg. Brazil nuts sell for $15.00/k. A distributor sold a total of 120 kg of nuts and Brazil nuts for $2244. What mass of each type of nut was sold?

    asked by trixie on June 11, 2013
  10. Algebra

    Randall wants to mix 41 lb of nuts worth ​$2 per lb with some nuts worth ​$8 per lb to make a mixture worth ​$7 per lb. How many pounds of ​$8 nuts must he​ use? Pounds of nuts-cost per pound-total cost 41-$2-? x-$8-?

    asked by Sarah on May 24, 2016

More Similar Questions