6th grae math

there are about 20 potatoes in a 5 pound bag.A restaurant uses about 2 potatoes per order French Fries.They charge $.95 for and order of Fries.How much money does the restaurant take in one day that they use 400 pounds of potatoes.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. 10 orders per 5lb bag, that is 2 orders per lb.

    400 lbs? That is 800 orders, right?

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    bobpursley
  2. NO ITS NOT LBS THEY WANT TO KNOW HOW MUCH MONEY THE STORE WILL MAKE

    1. 👍
    2. 👎
  3. how can you add and multiplication at the same time

    1. 👍
    2. 👎
  4. $12.63

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. English

    Combine these two simple sentences into one simple sentence with a compound verb. Jenny went to the grocery store. She bought chicken and potatoes. A. Jenny went to the grocery store; she bought chicken and potatoes. B. Jenny went

  2. Macroeconomics

    . Atlantis is a small, isolated island in the South Atlantic. The inhabitants grow potatoes and catch fresh fish. The accompanying table shows the maximum annual output combinations of potatoes and fish that can be produced.

  3. math

    Natalie is buying potatoes at the grocery store. If she buys 6 potatoes that each have a mass of 375 grams, what is the total mass of the potatoes, in kilograms?

  4. science

    Water boils at 100'C at sea level. High up in the mountains, water boils at a lower temperature. Why does it take longer to cook potatoes high up in the muontains than it does to cook potatoes at sea level? I'm not sure, because

  1. Microeconomics

    4. Assume a drought in the Great Plains reduces the supply of wheat. Noting that wheat is a basic ingredient in the production of bread and that potatoes are a consumer substitute for bread, we would expect the price of wheat to:

  2. math

    5 pounds of potatoes for $2.19 equals what per pound?

  3. English

    Choose the correct possessive form for each phrase. A. the potatoe's skins***** B. the potatoes' skins C. the potatoes's skins D. the potatoes skins the whiskers of the men A. the men's whiskers****** B. the whisker's men C. the

  4. Consider the linear programming problem

    A farmer has a field of 70 acres in which he plants potatoes and corn. The seed for potatoes costs $20/acre, the seed for corn costs $60/acre, and the farmer has set aside $3000 to spend on seed. The profit per acre of potatoes is

  1. statistics

    Potatoes - Samples: Assume the weights of Farmer Carl's potatoes are normally distributed with a mean of 8.0 ounces and a standard deviation of 1.3 ounces. He bags his potatoes in groups of 6. You buy a bag and the total weight is

  2. Math

    A 5-pound bag of potatoes costs$3.40 what is the cost per pound

  3. Mathematics

    6 sacks of potatoes weigh 122.4 kg and 4 sacks of onions weigh 50 kg. What is the total weight of 1 sack of potatoes and 1 sack of onions

  4. Physics - Grade 10

    Grant stands 3 meters from the check out at the grocery store holding a 20N bag of potatoes for 10 minutes. How much work does he perform?

You can view more similar questions or ask a new question.