Tenille made $2,000 on a summer job. She put it in a bank account paying simple interest of 5% annually. If Tenille lets her money earn interest for 10 years, how much will she have?(1 point) $
To calculate simple interest, we use the formula:
Interest = Principal * Rate * Time
where:
Principal = $2,000
Rate = 5% = 0.05
Time = 10 years
Plugging these values into the formula, we get:
Interest = $2,000 * 0.05 * 10 = $<<2000*0.05*10=1000>>1000
So, Tenille will have $2,000 + $1,000 = $<<2000+1000=3000>>3000 after 10 years. Answer: \boxed{3000}.
To find out how much Naomi saved after a year by not joining the fan club, we need to find the total cost of the fan club for a year and then subtract this amount from her savings.
Cost of the fan club per week = $7.50
Number of weeks in a year = 52
Total cost of the fan club for a year = Cost per week * Number of weeks
Total cost of the fan club for a year = $7.50 * 52
Total cost of the fan club for a year = $<<7.5*52=390>>390
Therefore, Naomi saved $390 by not joining the fan club for a year. Answer: \boxed{390}.
To find out how much less Lavinia's silver is worth now compared to when she bought it, we need to calculate the difference in the value of the silver.
Quantity of silver bought = 1,000 ounces
Price when bought = $33
Current price = $22
Value when bought = Quantity * Price when bought
Value when bought = 1,000 * $33 = $33,000
Value now = Quantity * Current price
Value now = 1,000 * $22 = $22,000
Difference in value = Value when bought - Value now
Difference in value = $33,000 - $22,000 = $11,000
Therefore, Lavinia's silver is worth $11,000 less than when she bought it. Answer: \boxed{11,000}.
To find out the current value of Rinaldo's car, we need to calculate the amount that it has depreciated (lost in value) after one year.
Original price of the car = $52,000
Depreciation rate = 20% = 0.20
Amount the car has depreciated = Original price * Depreciation rate
Amount the car has depreciated = $52,000 * 0.20 = $10,400
Therefore, Rinaldo's car is currently worth $52,000 - $10,400 = $<<52000-10400=41600>>41,600. Answer: \boxed{41,600}.
To find out how much it costs Mr. Chen to buy coffee every 30 days, we need to multiply the cost of a latte coffee by the number of days he buys it.
Cost of a latte coffee = $3.50
Number of days = 30
Total cost = Cost of a latte coffee * Number of days
Total cost = $3.50 * 30
Total cost = $105
Therefore, it costs Mr. Chen $105 to buy coffee every 30 days. Answer: \boxed{105}.