eco

during2004 the national average gas price rose from $1.50 a gallon to $2.25 a gallon. the government has stated that the high price of gas will remain as it is. discuss how this cost influences your decision to buy a new car. based on your budget, would you buy the large car that gets 7 mile per gallon or the car that gets 25 miles per gallon?"

In my case, it influenced my decision to buy a 2007 Toyota Prius, which gets about 50 miles per gallon. I have not rdegretted the decision.

You should be able to answer the secind question. it is a nobrainer.

Think of it this way. If you drive 10,000 miles a year, you'll need about 1430 gallons of gas in the car that gets 7 miles per gallon. You'll spend about $3200 a year for gas.

If you buy the car that gets 25 miles per gallon, you'll buy about 400 gallons and spend about $900 a year for gas.

What is your decision? $900 v. $3200 a year for gas?

I made my decision years ago and drive a car that gets about 35 miles per gallon.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Chemistry

    Americans combined drive about 4.0×109 miles per day and their vehicles get an average of 20 miles per gallon of fuel used. For each 1 kg of gasoline that is burned, about 3.0 kg of CO2 are produced. How many kilograms of CO2 are

  2. Math- college

    Lisa's car get 22 miles per gallon of gasoline. How many miles can she drive on 24 gallon of gas?

  3. Linear Equation

    A gas station sells regular gas for $2.20 per gallon and premium gas for $2.70 a gallon. At the end of a business day 220 gallons of gas were sold and receipts totaled $519. How many gallons of each type of gas were sold? I know

  4. Math-Algebra 1

    The price of a gallon of unleaded gas has dropped to $2.80 today. Yesterday's price was $2.87 . Find the percentage decrease. Round your answer to the nearest tenth of a percent.

  1. problem solving

    Suppose your car gets 36 miles per gallon of gasoline, and you are driving 45 miles per hour. Using unit analysis, find the number of hours it takes to use 1 gallon of gas. I got 48 minutes but I'm not sure.

  2. Algebra

    You drive up to Canada and notice that gas costs $1.31 per liter. The Canadian dollar is worth U.S. $1.02. How much will it cost you in american dollars to fill up your 12 gallon tank? What id the price per gallon up in Canada in

  3. Math

    The price of a gallon of unleaded gas was $2.86 yesterday. Today, the price fell to $2.81 . Find the percentage decrease. Round your answer to the nearest tenth of a percent.

  4. Math

    22 gallons of gas cost $65.56 what is the unit rate for 1 gallon of gas a $298 per gallon be $3.28 per gallon city $3.08 per gallon diesel $2.98 per gallon

  1. Math

    22 gallons of gas cost $65.56 what is the unit rate for a 1 gallon of gas a $298 per gallon be $3.28 per gallon C $3.08 per gallon D $2.98 per gallon

  2. Algebra 2

    The price of gas went up by 0.5% last month. Suppose gas currently costs $2.44 a gallon. If the price of gas continues to increase at this rate... What will it cost one year from now? When will it cost $5 a gallon.

  3. algebre

    Victor needs to calculate the number of miles per gallon his car averages. His car's gas tank holds 15 gallons of gas. Write an equation that will help him determine the average number of miles his car gets per gallon of gas.

  4. miccoeconomics

    you are a painter, and the price of a gallon of paint increases from $3.00 a gallon to $3.50 a gallon. your usage of paint drops from 35 gallons a month to 20 gallons a month. perform the following. compute the price elasticity of

You can view more similar questions or ask a new question.