Jesse buys his coworkers lunch from the local steakhouse. The food costs $105.79, and the sales tax rate is 9%. Jesse wants to leave a 20% tip based on the pre-tax amount. How much will the total be, including tax and tip
136.47
these are all different answers which one is correct
To calculate the total cost, including tax and tip, we'll follow these steps:
Step 1: Calculate the sales tax amount.
Sales Tax Amount = Food Cost * Sales Tax Rate
Given:
Food Cost = $105.79
Sales Tax Rate = 9%
Sales Tax Amount = $105.79 * 9% = $9.52 (rounded to two decimal places)
Step 2: Calculate the pre-tax amount.
Pre-tax Amount = Food Cost + Sales Tax Amount
Pre-tax Amount = $105.79 + $9.52 = $115.31
Step 3: Calculate the tip amount based on the pre-tax amount.
Tip Amount = Pre-tax Amount * Tip Rate
Given:
Tip Rate = 20%
Tip Amount = $115.31 * 20% = $23.06 (rounded to two decimal places)
Step 4: Calculate the total amount.
Total Amount = Pre-tax Amount + Tip Amount
Total Amount = $115.31 + $23.06 = $138.37
Therefore, the total cost, including tax and tip, will be $138.37.
To calculate the total cost, including tax and tip, you'll need to follow these steps:
1. Calculate the tax amount:
- Multiply the food cost ($105.79) by the tax rate (9%).
- Tax amount = $105.79 * 0.09 = $9.52.
2. Calculate the pre-tax amount (food cost - tax):
- Pre-tax amount = $105.79 - $9.52 = $96.27.
3. Calculate the tip amount based on the pre-tax amount:
- Multiply the pre-tax amount ($96.27) by the tip rate (20%).
- Tip amount = $96.27 * 0.20 = $19.25.
4. Calculate the total amount:
- Total amount = Pre-tax amount + Tax amount + Tip amount.
- Total amount = $96.27 + $9.52 + $19.25 = $125.04.
Therefore, the total cost, including tax and tip, will be $125.04.
The pre-tax amount, which we'll call x, is the total cost minus the tax.
Sales Tax = 9% of x
Tip = 20% of x
Total cost = x + Sales Tax + Tip
Since the Total cost is given as $105.79, we can set up an equation:
105.79 = x + (0.09 * x) + (0.20 * x)
Simplifying the equation, we have:
105.79 = x + 0.09x + 0.20x
105.79 = 1.29x
Dividing both sides by 1.29 to solve for x, we get:
x = 105.79 / 1.29
x ≈ $82.26
Now that we know the pre-tax amount, we can calculate the tax and tip:
Sales Tax = 0.09 * $82.26 ≈ $7.40
Tip = 0.20 * $82.26 ≈ $16.45
Finally, the total cost, including tax and tip, will be:
Total cost = $82.26 + $7.40 + $16.45
Total cost ≈ $106.11
Therefore, the total cost, including tax and tip, will be approximately $106.11.