Ask questions and get helpful responses.

mathematics

Megan spent $9.85 on ingredients to make one pan of cereal bar and has a length of 24 inches and a width of 16 inches. Megan needs to cut individual cereal bars from the pan. Each cereal bar should be the same size and shape and should represent a reasonable serving. Estimate an appropriate length and width for each cereal bar and explain your assumptions. Based on your estimate determine the amount each cereal nar will cost Megan to make.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  4. ℹ️
  5. 🚩
  1. Up to you to decide what "represent a reasonable serving".

    I would pick a size so it length and width divide evenly into 24 and 16
    e.g. suppose the bar is 4 inches by 2 inches
    then we can have 24÷4 or 6 bars along the length, and
    we can have 16÷2 or 8 bars along the width for a total of
    6*8 or 48 bars.
    so we have 48 bars for $9.85 or
    1 bar costing Megan $9.85÷48 = appr $0.21

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩

Respond to this Question

First Name

Your Response

Still need help? You can ask a new question.