Calculate the mole fraction of each component in a solution that 25.0g C2H5OH and 40.0g h2o
mols EtOH = 25/46 = ?
mols H2O = 40/18 = ?
Total mols = ?
XEtOH = mols EtOH/total mols
XH2O = mol H2O/total mols.
Note: XEtOH + XH2O = 1. Remember that the sum of all mol fractions of a problem always equals 1
To calculate the mole fraction of each component in a solution, we need to determine the moles of each component and then divide by the total moles in the solution.
First, let's calculate the moles of C2H5OH (ethanol):
Molar mass of C2H5OH (ethanol) = 2(12.01 g/mol) + 6(1.01 g/mol) + 1(16.00 g/mol) = 46.07 g/mol
moles of C2H5OH = mass of C2H5OH / molar mass of C2H5OH
= 25.0 g / 46.07 g/mol
= 0.542 mol
Next, let's calculate the moles of H2O (water):
Molar mass of H2O (water) = 2(1.01 g/mol) + 16.00 g/mol = 18.02 g/mol
moles of H2O = mass of H2O / molar mass of H2O
= 40.0 g / 18.02 g/mol
= 2.22 mol
Now, let's calculate the total moles in the solution:
total moles = moles of C2H5OH + moles of H2O
= 0.542 mol + 2.22 mol
= 2.76 mol
Finally, let's calculate the mole fraction of each component:
mole fraction of C2H5OH = moles of C2H5OH / total moles
= 0.542 mol / 2.76 mol
= 0.196
mole fraction of H2O = moles of H2O / total moles
= 2.22 mol / 2.76 mol
= 0.804
Therefore, the mole fraction of C2H5OH is 0.196 and the mole fraction of H2O is 0.804 in the solution.
To calculate the mole fraction of each component in a solution, we need to follow a few steps:
Step 1: Convert the given masses of each component into moles.
To convert the mass of each component into moles, we need to divide the given mass by the molar mass of that component.
The molar mass of C2H5OH (ethyl alcohol) is:
2 * (12.01 g/mol for C) + 5 * (1.01 g/mol for H) + 16.00 g/mol for O = 46.07 g/mol
The number of moles of C2H5OH is:
moles of C2H5OH = mass of C2H5OH / molar mass of C2H5OH
= 25.0 g / 46.07 g/mol
The molar mass of H2O (water) is:
2 * (1.01 g/mol for H) + 16.00 g/mol for O = 18.02 g/mol
The number of moles of H2O is:
moles of H2O = mass of H2O / molar mass of H2O
= 40.0 g / 18.02 g/mol
Step 2: Calculate the total number of moles in the solution.
To determine the total number of moles in the solution, we add up the moles of C2H5OH and H2O.
total moles = moles of C2H5OH + moles of H2O
Step 3: Calculate the mole fraction of each component.
The mole fraction of a component is given by the ratio of the moles of that component to the total number of moles in the solution.
mole fraction of C2H5OH = moles of C2H5OH / total moles
mole fraction of H2O = moles of H2O / total moles
Now let's calculate the mole fraction of each component:
Using the values calculated earlier, we find:
moles of C2H5OH = 25.0 g / 46.07 g/mol = 0.5435 mol
moles of H2O = 40.0 g / 18.02 g/mol = 2.2209 mol
total moles = 0.5435 mol + 2.2209 mol = 2.7644 mol
mole fraction of C2H5OH = 0.5435 mol / 2.7644 mol = 0.1964
mole fraction of H2O = 2.2209 mol / 2.7644 mol = 0.8036
Therefore, the mole fraction of C2H5OH in the solution is approximately 0.1964, and the mole fraction of H2O in the solution is approximately 0.8036.