math

Find the unit rate.

Kenny reads
3/8 page in 2/5 minute.
Kenny's unit rate is

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. rate=amount/time= (3/8)/(2/5) pages/min = 3*5/8*2=15/16 page/minute

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    bobpursley
  2. []l45y54

    1. 👍
    2. 👎
  3. 15/16 pages per minute

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Find the unit rate. Enter your answer as a mixed number. A fertilizer covers 2/3 square foot in 1/4 hour. The unit rate is ? square feet per hour

  2. Calculus

    A company knows that the unit cost C and the unit revenue R from the production and sale of x units are related by 𝐶 =(𝑅^2/206 000)+ 11 849. Find the rate of change of unit revenue when the unit cost is changing at $8/unit

  3. Math

    Find the unit rate. Enter your answer as a mixed number. A fertilizer covers 5/6 square foot in 1/2 hours. The unit rate is ____ square feet per hour.

  4. ela

    1. The portion of a story in which the characters are introduced and the setting is described is called the (1 point) climax. exposition. rising action. falling action. 2. Imagine you are going to add the following events to a

  1. Math

    Jason was hired to mow a lawn that covers an area of 2 3/4 acres it took him 4 1/8 hours to complete the job what was his unit rate and hours per acre you multiply the numerator and a complex fraction by the reciprocal of the

  2. Math

    Which ratio is equivalent to the unit rate 30 miles per 1 gallon? Explain how the unit rate is transformed into the equivalent ratio. A) 3 gallons per 10 miles; By dividing the numerator and denominator of the unit rate by 10 B)

  3. Math

    Store A sells 5 bagels for $2.05. store B sells 3 bagels for $1.35.How do the unit rates compare? I found the unit rate for b, it is 45...because 45 * 3 = 135 and the price for 3 bagels is 1.35.. but can you help me with a's unit

  4. Calculus

    I'm having trouble with part of a question in a problem set. The question reads as follows: Continuous price discounting. To encourage buyers to place 100-unit orders, your firm's sales department applies a continuous discount

  1. Math: THIS IS SOOOOO HARD!!!!!!!!!!

    Convert the map scale to a unit rate. How many inches represent one mile? Show your work. Interpret the meaning of the unit rate. 3/10 in. = 7/8 mi. I Cant Figure This Out!!!! HELP!!!

  2. calculus

    A company knows that unit cost C and unit revenue R from the production and sale of x units are related by R^2/236000+5507 . Find the rate of change of revenue per unit when the cost per unit is changing by and the revenue is

  3. Rate of Change from a Table Quick Check

    Here are the answers for the Connexus Rate of Change from a Table Quick Check. Q1. The following table represents the altitude of a hiker climbing a mountain over a 60-minute hike. Calculate the average rate of change over the

  4. math/help please

    Question: Kenny reads 5/8 page in 2/3 minutes. This is unit rates. Please help!

You can view more similar questions or ask a new question.