algebra

A farmer has 160 bushels of apples for sale at a farmers market .he sells an average of 15 1/4 bushels each day .After 7 days ,what is the change in the total number of bushels he has for sale at the farmers market. Please help me work this out I dont understand how to work this out thanks

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. 160 - (15.25 * 7) = __________

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue
  2. the change is how many he sold: 15.25 * 7
    and it is negative, since he now has fewer bushels left.

    the response above gives you the number he has left, not the change.

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    oobleck

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Algebra 1 please help answer

    A store has apples on sale for$3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9? If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $9? Explain both questions. Thanks

  2. Mathematics

    A farmer harvested 21 1/4 fewer bushels of sweet corn this year than the previous year. If the farmer's sweet corn crop is planted across 3 acres, what is the average loss per acre?

  3. Math

    A store has apples on sale for three dollars for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for nine dollars. If an apple is approximately 5 ounces how many apples can you buy for nine dollars? Explain your reasoning So for

  4. statistics

    Farmer Max, sells grain to Germany, owns 60 acres of wheat fields. Based on the past experience, he knows that the yield from each individual acre is normally distributed with mean 120 bushels and standard deviation 12 bushels.

  1. Math

    Natalia picked 7 1/6 bushels of apples today and 4 5/8 bushels yesterday. How much more did she pick today?

  2. Math

    Mr. Farmer plans to harvest 305% of what he sows. How many bushels of corn must he sow to reap 900 bushels?

  3. Math!

    At a supermarket sale, 2 more than half of the number of apples were taken out from a box. Later, 2 fewer than half of the remaining number of apples were taken out again. If 20 apples were left in the box, how many apples were

  4. Math

    Consider Mr. Smith has an apple orchard. He hires his daughter, Lucy, to pick apples and offers her two payment options: Option A: $1.50 per bushel of apples picked Option B: 1¢ cent for picking one bushel, 3¢ cents for picking

  1. Math

    A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $12.00? Complete the explanation. The cost per pound of the apples on sale is $3.00 You can buy how many

  2. Social studies

    How has the geography of the Ozark Mountains region affected what farmers produce? A. There are many farms in the Ozarks, so a new farmer might stay away from growing things that nearby farms are already producing. B. The soil in

  3. College algebra

    An apple orchard yields 20 bushels of apples per tree when there are 75 trees per acre. For each additional tree per acre, it is estimated that yield will decrease 3 bushels per tree. How many trees should be planted per acre to

  4. math: problem solving

    During a storewide sale, a TV which usually sells for $450 is on sale for $360. A Stereo which usually sells for $600 is on sale for $480. What would be the sale price of a VCR which usually sells for $500?

You can view more similar questions or ask a new question.