A trader bought 150 eggs for 22.50. 30 eggs were cracked. he sold the cracked eggs at 10 each and the rest at 17 each. what was his percentage gain?
I love maths
A shopkeeper bought=150eggs therefore 30×10 = 300+17k=317 therefore he had a profit then the profit then is 317-150=267percentage profit then is 267/150 ×100/1=178%
30*10 + 120*17 = ?
(?-22.50)/22.50 = Percent gain
Income = (150-30) * 0.17 + 30*0.10 = 20.40 + 3.00 = 23.40.
Gain = 23.40 - 22.50 = $0.90.
%Gain = 0.90/22.50 * 100% =
I love math
I like it when it is free.
Just tell the answer
5%
Tell me the answer
To find the trader's percentage gain, we need to determine the total cost and total revenue.
Step 1: Cost of the eggs
The trader bought 150 eggs for $22.50. We can divide the total cost by the number of eggs to find the cost of each egg:
$22.50 ÷ 150 = $0.15 per egg
Step 2: Revenue from the cracked eggs
The trader sold the cracked eggs at $10 each. Since 30 eggs were cracked, the revenue from the cracked eggs can be calculated as:
$10 × 30 = $300
Step 3: Revenue from the uncracked eggs
The trader sold the remaining uncracked eggs at $17 each. To calculate the total revenue from the uncracked eggs, we need to subtract the number of cracked eggs from the total number of eggs:
150 - 30 = 120 eggs
Revenue from the uncracked eggs:
$17 × 120 = $2040
Step 4: Total revenue
The total revenue is the sum of the revenue from the cracked eggs and the revenue from the uncracked eggs:
$300 + $2040 = $2340
Step 5: Calculating the gain
The gain is the difference between the total revenue and the total cost:
$2340 - $22.50 = $2317.50
Step 6: Calculating the percentage gain
To find the percentage gain, divide the gain by the total cost and multiply by 100:
($2317.50 ÷ $22.50) × 100 = 10300%
Therefore, the trader's percentage gain is 10300%.