Math

Afton made a chicken dish for dinner. She added a 10 ounce package of veggies and a 14 ounce package of rice to 40 ounces of chicken. What was the total weight of the chicken dish in pounds?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. The answer to this problem is 4 pounds. The reason it because you add the 10 ounce package of veggies and the 14 ounce package of rice which gives you 24. Then, add that 24 to 40 to get 64. Lastly, divide the 64 by 16 because there are 16 ounces in 1 pound. That gives you 4. That’s how you do this problem. I hope it helped :)

    1. 👍
    2. 👎
  2. TYSM

    1. 👍
    2. 👎
  3. AFTON-

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    A Dish TV satellite dish is the shape of a paraboloid. The dish is 36 inches wide, and 8 inches deep. How many inches should the receiver be located from the vertex for optimal reception? (round to the nearest thousandth)

  2. math

    The cost of mailing a package is c cents for the first b ounces and d cents for each additional ounce. find the cost, in cents, for mailing a package weighing f ounces if f is more than b

  3. Math

    If the postal charges for a package are 62 cents for the first five ounces and 8 cents for each additional ounce, what is the weight of a package for which the charges are $1.66? A)one pound 9 ounce B)one pound 1 ounces C)one

  4. Calculus (math)

    A group of engineers is building a parabolic satellite dish whose shape will be formed by rotating the curve y=ax2 about the y-axis. If the dish is to have a 8-foot diameter and a maximum depth of 2 feet, find the value of a and

  1. Math

    On the reality TV show Last Man Standing, a package is thrown from a plane to the ocean below. The contestants must swim to the package to receive the "free pass" located inside the package. The path that the package follows can

  2. Decimal word problem

    Nadia's diet can says she can eat 3.5 ounces of chicken nuggets. The package weighs 10.5 ounces and contains 15 chicken nuggets. How many nuggets can Nadia eat? I've tried this question out, and I divided 10.5 by 3.5? Is that

  3. Algebra

    The price of 8.4 ounces of crackers is $2.42. What is the unit rate price? Round your answer to the nearest cent A-$0.15 per ounce B-$3.47 per ounce C-$28.81 per ounce D-$0.29 per ounce My answer is D Am I correct

  4. Math

    Pam served her apple pie on a 13 inch diameter dish. She wanted to tie a ribbon around the dish to make it a little more festive. How long does the ribbon need to be in order to fit around the dish?

  1. 10th grade mathematics

    As the owner of a banquet hall, you are in charge of catering a wedding reception. There are two dinners: a vegetarian dish that costs $16 per serving, and a chicken dish that costs $18 per serving. The 300 wedding guests have

  2. Math

    Mary’s mother made 102 chicken sandwiches and tuna sandwiches for Mary’s birthday party. After her friends had eaten _5 8 of the chicken sandwiches and _23 of the tuna sandwiches, an equal number of chicken and tuna sandwiches

  3. math

    The butcher shop sells a 3 lb package of chicken legs for $9.57. The supermarket sells chicken legs for $7.68/kg. Determine the price per kilogram that each store charges. Which store has the lower price per kilogram?

  4. calculus

    A group of engineers is building a parabolic satellite dish whose shape will be formed by rotating the curve y=ax^2 about the y-axis. If the dish is to have a 6-foot diameter and a maximum depth of 2 feet, find the value of a and

You can view more similar questions or ask a new question.