Math

A box of Brand A laundry detergent washes 20 loads of laundry and costs $6. A box of Brand B laundry detergent washes 15 loads of laundry and costs $5.
In the ratio tables that follow, fill in equivalent rates of loads washed per dollar. Include some examples where the number of loads washed is less than 15 and the cost is less than $5. Explain your reasoning.
For Brand A, the top is 20 loads and the bottom is $6.
For Brand B, the top is 25 loads and the bottom is $5.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 109
asked by Ginny
  1. Let's say for Brand A, I have 20 loads and it costs $6, the next load will be 3.33 that costs $1. How would I keep going to find the next load and the costs of that load? For Brand B, I have 15 loads that costs $5 and the next load is 3 that costs $1, how would I find the next loads and costs?
    For Brand A: loads washed is 20 divided by 6 to get to the next load which is 3.33 and the costs is $6 divided by 6 which is 1. So the next load is 3.33 that costs $1. For Brand A: loads washed is 20 divided by 20 to get to the next load which is 1 and the costs is $6 divided by 20 which is $0.30. So the next load is 1 that costs $0.30
    For Brand B: loads washed is 15 divided by 5 to get to the next load which is 3 and the costs is $5 divided by 5 which is $1. So the next load is 3 that costs $1. For Brand A: loads washed is 15 divided by 15 to get to the next load which is 1 and the costs is $5 divided by 15 which is $0.33. So the next load is 1 that costs $0.33

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Ginny

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    A box of Brand A laundry detergent washes 20 loads of laundry and costs $6. A box of Brand B laundry detergent washes 15 loads of laundry and costs $5. In the ratio tables that follow, fill in equivalent rates of loads washed per

    asked by Ginny on March 30, 2019
  2. Math

    A box of Brand A laundry detergent washes 20 loads of laundry and costs $6. A box of Brand B laundry detergent washes 15 loads of laundry and costs $5. In the ratio tables that follow, fill in equivalent rates of loads washed per

    asked by Ginny on March 12, 2019
  3. Math

    A box of Brand A laundry detergent washes 20 loads of laundry and costs $6. A box of Brand B laundry detergent washes 15 loads of laundry and costs $5. In the ratio tables that follow, fill in equivalent rates of loads washed per

    asked by Ginny on March 31, 2019
  4. Math

    A box of Brand A laundry detergent washes 20 loads of laundry and costs $6. A box of Brand B laundry detergent washes 15 loads of laundry and costs $5. In the ratio tables that follow, fill in equivalent rates of loads washed per

    asked by Ginny on March 31, 2019
  5. Math

    A $10 bottle of detergent yields 10 loads of laundry. Allen tries this detergent & finds he can do only 8 loads of laundry from 1 bottle. What fraction of the advertised # of loads was he able to do?

    asked by Des on May 6, 2015
  6. math

    1/8 of a small box of detergent cleans 1 load of laundry. How many loads could you wash with 5 boxes of detergent? I need to round numbers but i do not know which ones to round.

    asked by Anonymous on May 5, 2013
  7. Chemistry

    You wash dishes for a chemistry laboratory to make extra money for laundry. You earn 6 dollars/hr , and each shift lasts 75minutes . Your laundry requires 6quarters/load. How many shifts must you work if you wish to wash 10 loads

    asked by Okoye on August 31, 2011
  8. math

    David helps his dad with grocery shopping.he wants to buy brand x or brand y laundry detergent.he knows his dad wants the best value,so he compares the prices.48 ounces of brand x is 5.76.two pounds of brand y is 4.80.which brand

    asked by santos on April 3, 2011
  9. geometry

    you are to design, draw and label the dimensions of 3 boxes that will hold enough detergent to do 18 loads of laundry. Each scoop of detergent does one load. The size of the scoop is 3in.x2in.x2in. all work must be shown on the

    asked by Aaron on May 18, 2011
  10. math

    Laundry- detergent $7.99 T Flower- bouquet $3.99 T, A grocery store receipt shows 5% state tax due on laundry detergent and a flower bouquet. Does it matter whether the tax is calculated on each separate item or the total cost?

    asked by jade on November 6, 2013

More Similar Questions