math

during a bake sale 1 1\2 dozen cookies were sold in 1\3 hour. what is the unit rate for the dozens of cookies sold per hour

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 67
asked by mikki
  1. 1.5 * 3 =?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by PsyDAG
  2. (1 1/2) * 3 = ?

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    shirley is making 4 dozen cookies for a bake sale .she does not want to spend more than $9 making the cookies. write and solve an inequality to find the maximum cost per dozen cookies.let c represents the maximum cost per dozen

    asked by lakshmi on April 7, 2016
  2. math

    The cheerleading squad is having a bake sale. They want to bake at least 120 cookies. They made 12 cookies the first hour and 24 cookies the second hour. a)Write an inequality that describes the scenario. Let Variable h represent

    asked by XenaGonzalez on October 18, 2015
  3. math

    A bake sale sells cupcakes and cookies. One day they sell: up to 50 cupcakes up to 60 cookies no more than a total of 90 cupcakes and cookies. Let x be the number of cupcakes sold. Let y be the number of cookies sold. a. Show the

    asked by Ayan on November 30, 2017
  4. Algebra

    If you make a bunch of cookies, and ten of your friends wanted some cookies. There are, in total, 5 dozen (60) cookies. Each dozen is a different kind; chocolate chip, oatmeal, no-bake, peanutbutter, and gingerbread. If you put

    asked by probability on April 28, 2015
  5. Im very confused-math

    Brandon is baking cookies for a school bake sale. If he can make 2 dozen cookies in 23 minutes which is a reasonable estimate of the amount of time it will take him to make 12 dozen cookies? A) between 4 and 5 hours B) between 3

    asked by Anonymous on February 16, 2018
  6. Algebra

    Josh and Racquel sold cookies and brownies at the math club bake sale. The cookies cost $0.47 each, and the brownies cost $0.60 each. They sold a total of 603 items (cookies and brownies) and raised $323.84 Write a system of

    asked by Katy on March 25, 2012
  7. math

    Mr. Balk and Mr. Sullivan have created their own cookie factory. In their factory, they bake two and only two types of cookies: the Balkster and the Sullivander. The Balkster cookie requires 1 pound of cookie dough per dozen while

    asked by Berry on September 24, 2007
  8. Math

    You and your roommate have timed the necessary physical operations. The first physical production step is to wash out the mixing bowl from the previous batch, add all of the ingredients, and mix them in your food processor. The

    asked by Leslie on August 29, 2011
  9. pre-algebra

    at a scxhool bake sale ,450$ was collected for selling muffins,brownies,and jumbo cookies.the cost of one any item was 2 buycks. 3 times as many brownies were as sold as muffins. 5 times as many cookies were sold as many cookies

    asked by kattie on January 4, 2011
  10. college math

    two bakeries produce three types of cookies, chocolate chip, sugar, and peanut butter. the cookies are produced in batches containing some of each type of cookie. the cooks will not break up a batch, so you must buy an entire

    asked by James on October 31, 2012

More Similar Questions