Math

Producing a musical costs $8,000 plus $300 per performance. One sold-out performance earns $700 income. If every performance sells out, how many performances are needed to break even?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 54
asked by Help
  1. number of performance ----- n

    expenses = 8000 + 300n
    revenues = 700n

    when are they equal?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Reiny
  2. 8000 + 300n = 700n.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Henry2,

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    Finding a break-even point: How do I set up the equation and solve? Producing a musical costs $88,000 plus $59,000 per performance. One sold-out performance earns $7500 in revenue. If every performance sells out, how many

    asked by Jane on January 10, 2012
  2. calc

    The likelihood that a child will attend a live musical performance can be modeled by the following equation. q=0.01(0.0007 x**2+0.4 x +33) text( ) \(15

    asked by lc on November 2, 2011
  3. statistics

    Assume that Acme Tires sells their high performance tires for $180 each and their all weather tires for $135 each. Further assume that the cost of producing a high performance tire is $150 and the cost of producing an all weather

    asked by joe on March 6, 2010
  4. accounting

    Cournot Company sells 100,000 wrenches for $12 a unit. Fixed costs are $300,000, and net income is $200,000. What should be reported as variable expenses in the CVP income statement? (a) $700,000. (c) $500,000. (b) $900,000. (d)

    asked by kathy on October 24, 2009
  5. accounting

    Income Statement Data: This year Last year Revenue $150,000 $120,000 Cost of Goods Sold $90,000 $60,000 Operating Income $10,000 $5,000 Income Tax Expense $1,800 $500 Based on a horizontal analysis of the data, which statement

    asked by Anonymous on January 10, 2013
  6. Accounting

    Blane Company has the following data: Total Sales 800,000, Total Variable Costs 300,000, Fixed Costs 200,000, Units Sold 50,000, What will operating income be if units sold double to 100,000 units?

    asked by Anonymous on March 7, 2012
  7. accounting

    "Harris Company manufactures and sells a single product. A partically completed schedule of the company's total and per unit cost over the relevant range of 30,000 to 50,000 per units produced and sold are: United produced and

    asked by denise on June 3, 2010
  8. Managerial Accounting

    Sandusky Inc. has the following costs when producing 100,000 units: Variable Costs $400,000 Fixed Costs 600,000 An outside supplier is interested in producing the item for Sandusky. If the item is producing outside, Sandusky could

    asked by Daniel on September 4, 2012
  9. Finance

    P5. Use your knowledge of income statements to fill in the missing items: SALES - $------ COST OF GOODS SOLD - $575,000 GROSS PROFIT - $1,600,000 GENERAL AND ADMINISTRATIVE EXPENSE - $200,000 SELLING AND MARKETING EXPENSE -

    asked by Rose on March 6, 2013
  10. Fiance

    Use your knowledge of income statements to fill in the missing items: Sales Cost of goods sold $575,000 Gross profit $1,600,000 General and administrative expense $200,000 Selling and marketing expense $ Depreciation $50,000

    asked by Jason on March 3, 2013
  11. accounting

    Incremental Analysis question: I know the answer is $4.20, but I can't figure out why. Sandusky Inc. has the following costs when producing 100,000 units: Variable costs $400,000 Fixed costs 600,000 An outside supplier is

    asked by John on March 14, 2009

More Similar Questions