Math

If the unit price for cantaloupe is $0.65 per pound and Sally pays $1.95 for a cantaloupe, how many pounds does her cantaloupe weigh?

A. 2 pounds
B. 3 pounds (I picked this)
C. 4 pounds
D. 5 pounds
Please check my work.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  4. ℹ️
  5. 🚩
  1. Yep!

    .65 + .65 + .65 = 1.95 (add the $ sign)

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
    👤
    Writeacher
  2. no, you just divide 1.95 by 0.65 and you get 3.

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  3. your correct ^~^

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  4. YESSSIR

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  5. I got the same answer

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  6. its kinda easy i just used my brain not trying to be rude but think about it before asking or check or you can submit it

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. algebra

    by 3 pounds of oranges apples for 7.50 the graph shows the price for regular apples what is the unit rate for each type of apples? organic 2.50/pound regular 3.00/pound organic 0.40/pound :regular 0.50/pound organic 2.51/pound

  2. Algebra

    The price for pears is y = 2.75x. Which line would have the steepest slope if organic apples and pears were added to the graph? A - organic $2.50/pound; regular $3.00/pound B - organic $0.40/pound; regular $0.50/pound C - organic

  3. Math

    1. There are 14 blue marbles, 8 red marbles, and 12 green marbles in a jar. What is the ratio of the total number of marbles to the number of red marbles? (1 point) 24:8 34:8 8:34 8:24 2. Which of the following ratios is

  4. ALGEBRA

    You buy 3 pounds of organic apples for $7.50. The graph shows the price for regular apple's. What is the unit rate for each type of apple? A. Organic $2.50/pound,regular $3.00/pound B. Organic $0.40/pound,regular $0.50/pound C.

  1. I need HELP bad! Macroeconomics!

    1). Kelly purchased ten shares of Gentech stock for $200 in year 1 and sold all the shares in year 2 for $220 a share. Between year 1 and year 2, the price level increased by 5%. The tax on capital gains is 50%. If the capital

  2. Math

    . Mark pays $4.68 for 0.72 of a pound of almonds. Based on this cost ratio, which statement is true? A. Mark pays a rate of $3.37 per pound of almonds. B. Mark pays a rate of $3.96 per pound of almonds. C. Mark pays a rate of

  3. Programming

    using c++ write a program that accepts the unit weight of a bag of coffee in pounds and the number of bags sold and display the number of bags sold ,the weight per bag price per pound sales tax and total price of the sale.the unit

  4. physics

    Tom has a mass of 69.0 kg and Sally has a mass of 54.0 kg. Tom and Sally are standing 20.0 m apart on the dance floor. Sally looks up and sees Tom. She feels an attraction. If the attraction is gravitational, find its size. Assume

  1. Algebra 2

    Rick deposits $1,000 into an investment account which earns 4% annually. Sally loans $1,000 to a friend, and the friend agrees to pay her $50 each year, and will return the $1,000 after 10 years. Determine the amount of money each

  2. Math

    The quantity demanded each month of russo Espresso Makers is 250 when the unit price is $140; the quantity demanded each month is 1000 when th e unit price is $110. the suppliers will market 750 expresso makers if the unit price

  3. Chemistry

    A 76.00-pound flask of mercury costs $151.50. The density of mercury is 13.534 g/cm3. a) Find the price of one cubic inch of mercury by calculating the following intermediate values. What is the price of one pound of mercury?

  4. pre-algebra

    a 50-pound bag of grass seed sells for 292.50. find the unit price of grass seed

View more similar questions or ask a new question.