math

jack needs three pound twenty to buy a book.he has saved 3fifties 4twenties and 1ten.how much more should he save

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. well, how much has he saved so far?
    3*.50 + 4*.20 + 1*.10 = 1.50+0.80+0.10 = 2.40

    so, what do you think?

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. arithmetics

    ok i have a few more questions. this question. If a barrel has a capacity of 100 gallons, how many gallons will it contain when it is two-fifths full? I know its 40 gallons but how and why? this one also. the number of half-pound

  2. Math

    A clock was exactly on time at noon on Monday. At 8 Pm. on Tuesday it was 128 seconds slow. At that same rate, how much did it lose in 1/2 hour? Question 2. if carrots are selling at $.0125 a pound, how many pound we can buy for a

  3. Physics

    a screw jack whose pitch is 3mm is used to lift a load of 400kg through a length of 14cm,the length bar of jack is 20cm.if the efficiency of the jack is 60% . calculate a.velocity ratio of the jack b.mechanical advantage of the

  4. math

    Mr.Shea saved $2,500 in April. His monthly salary is Twice the amount he saved in April. In May, he saved a certain amount of money.He spent $4,200 more than the amount he saved. How much did he save in May.

  1. Math

    a shop has one pound bags of peanuts for $2.00 and three-pound bags of peanuts for $5.50 if you buy 5 bags and spend $17, how many of each size bad did you buy?

  2. Math

    The grocery store sells kumquats for $4.25 a pound and Asian pears for $2.25 a pound. Write an equation in standard form for the weights of kumquats k and Asian pears p that a customer could buy with $18.

  3. Math

    Abby can buy an 8 pound bag dog of food for $7.40 or a 4 pound bag of the same dog food for $5.38. Which is the better buy? My answer: I would have to say to buy an 8 pound bag of dog food. I am confused though if they are asking

  4. math

    Chad buys peanuts in 2-pound bags. He repackages them into bags that hold 5/6 pound of peanuts. How many 2-pound bags of peanuts should Chad buy so that he can fill the 5/6-pound bags without having any peanuts left over?

  1. math

    A farmer's market is selling peaches for $2.00 a pound. If you buy 2 pounds, you save 10% on each pound. How much does it cost to get 2 pounds of peaches

  2. ALGEBRA

    A single card is selected from an ordinary deck of cards. The sample space is shown in the following figure. Find the following probabilities. (Enter the answers either as fractions or as decimals rounded to three places.) P(five

  3. math

    A single card is selected from an ordinary deck of cards. The sample space is shown in the following figure. Find the following probabilities. (Enter the answers either as fractions or as decimals rounded to three places.) P(five

  4. Math

    Trail mix is sold in 1 pound bags Mary will buy some trail Mix and repackage it so that each of the 15 members of her hiking club gets one 2/5 pound bag how many 1 pound bags of trail mix should mary buy to have enough trail Mix

You can view more similar questions or ask a new question.