math

veggie patties are sold in packages of 5. burn are sold in packages of 8. you need about 125 veggie burgers for a school Barbecue. you do not want any patties or burn left over. how many packages of each should you buy?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. common denominator(5,8,125)
    125=15 pak of buns, =25 pks (UGH veggie patties) This sounds like a school bbq, and the kids are grossed out. Need to serve squash with it.

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    bobpursley
  2. I don't know is it 5 patties divided by 125 is 25 so 25 buns. 5 patties times 25 buns are 125 burgers?

    1. 👍
    2. 👎
  3. WAIT A DANM MINUTE-

    1. 👍
    2. 👎
  4. sponge bob times three veggie burguere aa edokfrpigrjgh

    1. 👍
    2. 👎
  5. Veggie patties are sold in packages of 5.
    Buns are sold in packages of 8.
    You need about 125 veggie burgers for a school barbecue.
    You do not want any patties or buns left over.
    How many packages of each should you buy?
    What strategy did you use to find out?

    1. 👍
    2. 👎
  6. i say you divide it first then multiply like this:
    divide 5 with 120 and that gives you 24 then multiply 24 with 5 which is i think is 120 then you have your answer. Then you should say: You should buy 24 packages and what strategy i used was by dividing first then i multiplied after.

    1. 👍
    2. 👎
  7. 125 divide by 5 is 25

    buns sold in packages of eight

    how many burgers will eight buns make answer eight

    you know what i do not care anymore peace out

    1. 👍
    2. 👎
  8. I FOUND TEH AWNSER ME SMART OK HERE IT GOEZ hint u have to find the factors or whatever it called :)

    pattie buns
    5 8
    10 16
    15 24
    20 40 answer is 4 packages of buns and 8 packages of
    25 patties.
    30
    35
    40

    1. 👍
    2. 👎
  9. the common factor was 40 so you need to count until u get the equal factor and count how much numbers it took to make 40

    1. 👍
    2. 👎
  10. wait a minuite ooooooooh you have to go up until 125 oooooh

    1. 👍
    2. 👎
  11. Y’all ain’t even speaking right

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Pre Algebra

    Paula sold 35 packages of wrapping paper for this year’s Booster Club fundraiser. This is one less than twice the number of packages that she sold last year. How many packages did Paula sell last year? Please help...

  2. math

    Manny makes dinner using 1 box of pasta and 1 jar of sauce. If pasta is sold in pckages of 6 boxes and sauce is sold in packages of 3 jars, what is the least number of dinners that Manny can make without any supplies left over?

  3. Chemistry

    For another picnic you want to make hamburgers with pickles, again without having any left over. You need to balance the number of packages of buns (which usually contain 8 buns) with the number of packages of hamburger patties

  4. Algebra

    1. –9x – 5 = –95 a) 17 b) 11 c) 10 d) –10 2. x/4 – 5 = –8 a) –27 b) –12 c) –7 d) 12 3. x/5 + 6 = 10 a) 44 b) 30 c) 20 d) –20 4. –2(m – 30) = –6m a) –15 b) –13 c) –8 d) 8 5. 3.75x + 3.7 = 1.7 + 1.75x

  1. Chemistry

    For another picnic, you want to make hamburgers with pickles, again without having any left over. You need to balance the number of packages of buns (which usually contain 8 buns) with the number of packages of hamburger patties

  2. Chemistry

    In Part C, you determined that the proper ratio of packages of buns, packages of patties, and jars of pickles is 3:2:4. If you want to feed at least 540 people, but also maintain the proper ratio, what minimum number of packages

  3. Math

    1. You went to lunch with your friend, and the bill was $19.00. Your lunch is $3.00 more than your friend’s. How much was your friend’s lunch? a) f + 3 = 19; $8.00 140 143.75; h > 23; 23 hours

  4. Math

    Hi Ms. Sue can you let me know if my answers are right? Anyone who can help check my answers will be greatly appreciated! Thank you! My answers are the ones with the *** after them. 1. –9x – 5 = –95 a. 17 b. 11 *** c. 10 d.

  1. maths: Lowest common multiple

    Hot dogs are sold in packages of 12 while hot dog buns are sold in packages of 8. Help me! Don't know what to do! (a) How many packs of each should you buy to have the same number of hot dogs and hot dog buns? (b) How many hot

  2. Mathematics

    1. Find the LCM of the given numbers. (10, 25) A. 5 B. 10 C. 25 D. 50 2. Find the LCM of the given numbers. (24, 36) A. 36 B. 72 C. 144 D. 864 3. Find the LCM of the given numbers. (7, 14) A. 14 B. 28 C. 42 D. 56 4. Dominick is in

  3. math

    Cookies are sold singly or in packages of 2 or 6. with this packaging, how many ways can you buy exactly 10 cookies? Please help immediately!!!

  4. math

    A grocery store clerk put only packages of flour tortillas and packages of corn tortillas on a shelf. The ratio of the number of packages of corn tortillas to the total number of packages on the shelf was 7 to 16. Which number

You can view more similar questions or ask a new question.