Business Math

Abigail sells rice to store. she has a total of 125 cavans that she plans to distribute to three stores. if she gives 1/5 of what she has to store A can she devide the remaining equally to store B and C? how many store A and store B get?

  1. 0
  2. 20
asked by Anonymous
  1. 1/5 of 125 = 125 divided by 5
    What's the answer to that?

    Once you know what 125/5 is, the rest should be easy.

    1. 0
    posted by Writeacher
  2. If she gives 1/5 (25) to store A, that leaves 100 to distribute to stores B and C (50 each).

    Store A: 25
    Store B: 50
    Store C: 50
    Total: 125

    1. 0
    posted by Catherine

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    A 4-pound box of rice, which is a mixture of white rice and wild rice, sells for $1.80 per pound. White rice sells for $0.75 per pound. Wild rice sells for $2.25 per pound. How many pounds of white rice are in the mixture? -White
  2. macroeconomics

    assume that American rice sells for 100.00 per bushel, japanese rice sells for 16,000 yen per bushel, and the exchange rate is 80 yen per 1 dollar. what would be your profit per bushel of rice, and how you can make a profit in
  3. eco

    Assume that American rice sells for $100 per bushel, Japanese rice sells for 16,000 yen per bushel, and the nominal exchange rate is 80 yen per dollar. Suppose that rice is the only commodity in the world. What would happen to the
  4. maths

    a cook goes into the store room & take out 1/6 of rice from a 72 kg sack.if he uses 2/3 kg of this rice each day,how many days will the rice he took out last?
  5. math

    A store sells one model of bicycle for $250. a. Write an expression for the amount of money the store receives if it sells b bicycles. b. How much would the store make if it sells 5 bicycles.
  6. Econ

    Assume that American rise sells for $100 per bushel, Japanese rice sells for 16,000 yen per bushel, and the nominal exchange rate is 80 yen per dollar. A.Explain how you could make a profit from this situation. What would be your
  7. Microecomics

    Assume that American rise sells for $100 per bushel, Japanese rice sells for 16,000 yen per bushel, and the nominal exchange rate is 80 yen per dollar. Explain how you could make a profit from this situation. What would be your
  8. algebra

    Wild rice sells for $6 pound, and plain rice sells for $1 per pound. A grocer wants 10 pounds if the mixture to sell for $2 per pound. How much of each type should he used?
  9. 7th grade math Ms. Sue last two questions thanks

    15. In Store A, a book that regularly sells for $24.99 is on sale at 15% off. In Store B, the same book regularly sells for $27.99 and is on sale at 25% off. Which store sells the book for the lower sale price? (1 point) Store A;
  10. History Help Plz Ms Sue

    Abigail and lawrence were hired as customer service repersentatives the same week. They,ve now been at the job for seven months. Abigail consistently gets positve feedback on her calls, and her call volume is 30% higher than

More Similar Questions