Math

At a fair run by a local charity organization, it costs 50 cents to try one’s luck in drawing an ace from a deck of 52 playing cards. What is the expected profit per customer, if they pay $4 if and only if a person draws an ace?



The probability of drawing an ace is 4/52 or 1/13
The expected payout is 4.00*1/13=.30769
The income is 0.50
so the expected profit is .50-.30769
=.1923
or 19 cents.

Suppose you have 104 people playing.
So the game takes in $52
There is a probability that 1/13 of 104 will win, which is 8
so the payout is $32
for a profit of $20, but there were 104 people playing, so the profit per person is 20/104 or .1923
(notice it makes no difference how many people play)

can u please HELP!!!!!!!!!!! me in divion PLEASE!!!!!!!!!!!!!!!

I neeed help in divion can you please help me please

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    A cylinder shaped can needs to be constructed to hold 400 cubic centimeters of soup. The material for the sides of the can costs 0.03 cents per square centimeter. The material for the top and bottom of the can need to be thicker,

  2. Operations Management

    A small grocery store sells fresh produce, which it obtains from a local farmer. During the strawberry season, demand for fresh strawberries can be reasonably approximated using normal distribution with a mean of 40 quarts per day

  3. Algebra / direct variations

    Select all of the following that are a direct variation. Songs are 99 cents each to download. Tickets for rides at the fair are $1 each. Arcade games are 50 cents or $1. To go tubing it is $5 to rent the tube and $7 for each hour

  4. Mathematics

    QUESTION 4 [2+2+3+3 = 10 marks] A dietician has two foods with which to prepare a diet containing at least 400 units of calcium, 175 units of iron, and 280 units of vitamin A. The table below gives the units of calcium, iron, and

  1. Math (algebra)

    Could you help me with this math question: A can in the shape of a right circular cylinder is required to have a volume of 500 cubic centimeters. The top and bottom are made of material that costs 11 cents per square centimeter,

  2. Algebra

    A charity organization had to sell 18 tickets to their fundraiser just to cover necessary production costs. They sold each ticket for \$45. Let y represent the net profit (in dollars) when they have sold x tickets. Which of the

  3. Math (Area of Shapes)

    Suppose that when pizza dough is rolled out it costs 25 cents per square foot, and that sauce and cheese when spread out on a pizza have a combined cost of 60 cents per square foot. Let's say sauce and cheese are always spread out

  4. math

    Suppose that 16 inches of wire costs 64 cents. At the same rate, how many inches of wire can be bought for 48 cents?

  1. Math

    A 6-pack of 4oz containers of yogaurt costs 2.99. what is the unit price in cents per ounce? Round to the nearest hundredths of a cent. First I would take 6 x 4 = 24 oz. Then I would divide 2.99/24 and get an answer of .1245833.

  2. FINANCE

    You are graduating in September and would like to start your own business making wine coolers. You collect the following information on the initial costs: Cost of Plant & Equipment = $500,000 Licensing & Legal Costs = $50,000 You

  3. Calculus

    A box with square base and rectangular sides is being designed. The material for the sides costs 20 cents per square inch and that for the too and bottom costs 10 cents per square inch. The box is to hold 150 cubic inches. What

  4. algebra

    Ryan buys cheese from the local farmer's market. The graph below shows the cheese cost (in cents) versus its weight (in ounces). Use the graph to answer the questions. Cost (cents) y6121824303642485460x1234567890 Weight (ounces)

You can view more similar questions or ask a new question.