Math

4 oranges and 6 grapefruit cost $2.62. 7 oranges and 5 grapefruit sell for $2.66. What is the cost of 1 grapefruit, and 1 orange?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 193
  1. help me guys

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  2. 4O + 6G = 2.62

    7O + 5G = 2.66

    Multiply first equation by 5 and second by 6.

    20O + 30G = 13.10

    42O + 30G = 15.96

    Subtract first equation from second.

    22O = 2.86

    O = .13

    Take it from there.

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    A trucker hauls citrus fruit from Florida to Montreal. Each crate of oranges is 4 ft3 in volume and weighs 60 lb. Each crate of grapefruit has a volume of 6 ft3 and weighs 75 lb. His truck has a maximum capacity of 300 ft3 and can

  2. Help with Art!

    Still Life with Milk Jug and Fruit by Paul Cezanne How did he artist create balance in this image? A. by spreading the oranges out from the top left corner to the bottom right. B. by spreading the oranges out in a circular pattern

  3. Algebra

    If 7 cartons of apple juice and 2 cartons of grapefruit juice cost £6.15 and 5 cartons of apple juice and 8 cartons of gratefruit juice cost £9.19 calculate the cost of 2 cartons of apple juice and 5 grapefruit juice Using

  4. Math

    Mr.Santiago brought 10 crates of oranges. There were 50 oranges in each crates. He sold 65% of them. 8% of the remainder went bad, and he threw them away. A) How much money did Mr.Santiago earn if he sold the oranges 5 for $1.20

  1. math

    in a store all the oranges are stacked in triangular pyramids, each layer of oranges is in the shape of an equilateral triangle and the top layer is an single orange. How many oranges are are in a stack ten layers high

  2. math

    Salama makes fruit baskets with oranges and bananas. She uses between 8 and 16 oranges and bananas in a ratio of 3 oranges to 2 bananas. Drag the correct number of fruit into the box to meet these requirements.

  3. Math

    Eight oranges cost $1.00. How much will 5 dozen oranges cost?

  4. math

    Kendra bought a gallon of milk and 5/6 of a pound of oranges. If the gallon of milk cost $3.60 and she spent a total of $4.35, which equation can be used to determine x, the cost of a pound of oranges?

  1. Math

    The fruit stand has 40 pounds of apples and 5 pounds of oranges to sell. What is the ratio of apples to oranges? A. 8/1 B. 40/45 C. 5/45 D. 1/8 I thinks it is D

  2. maths

    A man has certain number of oranges.he divides them into two lotsA and B.he sells the first lot at the rate of Rs.2 for three oranges and the second lot at the rate of Re.1 per orange and gets a total of Rs.400.if he had sold the

  3. Math grade 6, ratio

    Mr. Lynch bought some oranges and pears.after giving away 10 oranges, he had twice as many pears as oranges left.if he had 24 pears in the end,what was the ratio of the number of oranges to the number of pears he had at first?

  4. algebra

    supose you bought eight oranges and one grapefruit for a total of $4.60. later day, you bought six oranges and three grapefruits for a total of $4.80. what is the price of each type of fruit?

You can view more similar questions or ask a new question.