Math

You need to buy some chicken for dinner tonight. You found an ad showing that the store across town has it on sale for $2.89 a pound, which is cheaper than your usual neighborhood store, which sells it for $2.99 a pound. Is it worth the extra drive?

First, determine what information you need to answer this question, then click here to display that info (along with other info).

Going to the close store is cheaper
Going to the further store is cheaper
The cheaper option saves you

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. 2.3

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    In a study of the domestic market share of the three major automobile manufacturers A, B, and C in a certain country, it was found that their current market shares were 60%, 30%, and 10%, respectively. Furthermore, it was found

  2. English

    What is the plural possessive form of chicken? chicken's

  3. algebra 2

    i don't understand this word problem. Barnany's godfather is alway complaining that back when he was a teenager, he used to be able to buy his girlfriend dinner for only $1.50 a) If that same dinner that Barnaby's grandfather

  4. math

    Carol buys 1.2 pounds of chicken breast. If each pound of chicken breast cost $3.70,how much will she pay for the chicken breast.

  1. algebra

    Please help me? Chicken Dinners. High Flyin' Wings charges $12 for a bucket of chicken wings and $7 for a chicken dinner. After filling 28 orders for buckets and dinners during a football game, the waiters have collected $281. How

  2. Álgebra 2

    Barnaby’s grandfather is always complaining that back when he was a teenager, he used to be able to buy his girlfriend dinner for only. A. If that same dinner that Barnaby’s grandfather purchased for sixty years ago now costs

  3. Science

    A cross of a black chicken with a white chicken produces all speckled offspring. This type of inheritance is known as.....

  4. math

    A small, medium, and large sized chicken were weighing themselves on a scale. The large and medium chicken steppedon the scale together with a total weight of 30 lbs. The large and small chicken had a total weight of 25 lbs. The

  1. Math

    Afton made a chicken dish for dinner. She added a 10 ounce package of veggies and a 14 ounce package of rice to 40 ounces of chicken. What was the total weight of the chicken dish in pounds?

  2. liters and milliliter

    Mary cooked 10 L 50 mL of chicken soup on Saturday. She cooked 8 L 960 mL more chicken soup on Sunday than on Saturday. What was the total volume of chicken soup that she had cooked on both days?

  3. Microeconomics

    Discussion Question 2 Thirty years ago, the market for chicken was perfectly competitive until Frank Perdue began marketing chicken under his name. How do you suppose Perdue created a brand name for chicken? What did he gain from

  4. math

    The Grade 8 students had a graduation dinner. They paid a flat rate of $125 for the use of the hall, plus $13 for each student who attended. The total cost of the dinner was $944. How many students attended the dinner ? Write an

You can view more similar questions or ask a new question.