mixed numerals

Yesterday, Joe's Snack Shack went through 8 bottles of ketchup. If they used 1/5 as much mustard as ketchup, how many bottles of mustard did they go through?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 71
asked by teresa
  1. 2 bottles (8/5=1.6). So in the second bollle, it has slightly less than 1/2 left. Put it in the Fridge.

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Word Problem - Algebra

    A recipe for spagetti sauce requires four 16-ounce bottles of ketchup to make 2 gallons of sauce. How many bottles of ketchup are needed to make 8 gallons of spagetti sauce?

    asked by Anonymous on November 22, 2010
  2. math

    a ketchup packet contains 3/16 ounces of ketchup. how many packets can be made using 24 ounces of ketchup? if anyone knows all of the answers that are right plz give them to me, i am desperate.

    asked by officaloliviab on December 19, 2018
  3. Algebra 2

    The concentration of hydrogen ions in a batch of homemade ketchup is 10-4,. What is the pH level of the ketchup?

    asked by Mary on March 25, 2012
  4. One more for Damon!

    Sorry just this last one! 1. Raymond buys bottles of water at $2.10 each and a large pizza at $12.99. The total cost was $21.39. How many bottles of water, b, did he buy? a. 2.10b + 12.99 = 21.39; 4 bottles b. 2.10 + 12.99b =

    asked by Sakura on December 18, 2015
  5. 7th grade math Ms. Sue

    2. 6x + 29 = 5 (1 point) –4 –18 204 –144 9. Raymond buys bottles of water at $2.10 each and a large pizza at $12.99. The total cost was $21.39. How many bottles of water b did he buy? (1 point) 2.10b + 12.99 = 21.39; 4

    asked by Delilah on December 11, 2012
  6. Pharmacy math

    A patient needs a total dose of 50 grams of albumin. The pharmacy has 50ml bottles of Albumin 25% in stock. How many bottles should pharmacy tech prepare to provide required dose? A.1 bottles B.2 bottles C.3 bottles D.4 bottles

    asked by LC on January 26, 2018
  7. 7th grade math Ms. Sue please last questions

    2. 6x + 29 = 5 (1 point) –4 –18 204 –144 7. 4(y – 4) = 8 (1 point) –2 2 4 6 9. Raymond buys bottles of water at $2.10 each and a large pizza at $12.99. The total cost was $21.39. How many bottles of water b did he buy?

    asked by Delilah on December 11, 2012
  8. Math!!

    Raymond buys bottles of water at $2.10 each and a large pizza at $12.99. The total cost was $21.39. How many bottles of water b did he buy? A. 2.10b+12.99=21.39; 4 bottles B. 2.10+12.99b=21.39; 4 bottles C. 2.10c= 21.39+12.99; 6

    asked by Gwen on September 9, 2014
  9. math

    A factory packs water in half liter, one liter, two liter and five bottles. On a certain day, the factory packed 20 840 bottles and of water .out of these, 8120 were half liter bottles and 3960 were two liters bottles. One liter

    asked by kgk on January 6, 2015
  10. nutrition/health

    i need to make up a snack not an existing snack which should include 2 categories or more from the food group can you tell me a snack please and thank you

    asked by rose on January 17, 2012

More Similar Questions