marketing

how ca i create a brand name and hw can i say that the name is relevant to the business

Thank you for using the Jiskha Homework Help Forum. First of all, you need to pick a business. The yellow pages can give you lots of ideas.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math for Ms. Sue please last questions

    2. In a school of 464 students, 89 students are in the band, 215 students are on sports teams, and 31 students participate in both activities. How many students are involved in neither band nor sports? (1 point) 160 students 191

  2. Math

    Regina buys eggs at the local supermarket. They are sold in different quantities and at different prices. The quantities and prices are shown. Brand A: 6 eggs $1.77 Brand B: 12 eggs $3.75 Brand C: 18 eggs $5.24 Brand D: 24 eggs

  3. Math

    1. A box of crackers has 24 grams of fat. the box contain 8 servings. What is the unit rate? A. 16 grams of fat pre serving B. 8 grams of fat per serving C. 4 grams of fat per serving D. 3 grams of fat per serving 2. A 16-fluid

  4. Math

    In a marketing survey involving 1,000 randomly chosen people, it is found that 630 use brand P, 420 use brand Q, and 210 use both brands. How many people in the survey use brand P and not brand Q? Answer choices: 210 people 420

  1. Art

    how are art and conservation science connected in this sculpture? A. The artists was repurposing materials to create art B. The artists only used brand-new materials to create art. C. the artists created a piece that could not be

  2. math-DUE TONIGHT PLEASE HELP

    A shoe store carries one brand of shoe in 3 styles, 5 sizes, and 4 colors. How many different shoes are available for this one brand?

  3. Math

    The percentage of a certain brand of computer chips that will fail after t years of use is estimated to be P(t) = 100(1 āˆ’ eāˆ’0.12t ). What percentage of this brand of computer chips are expected to be usable after 3 years?

  4. Math

    Brand A: 20 for $2.50 Brand B: 35 for $3.25 Brand C: 50 for $5.25 Brand D: 100 for $10.00 The school nurse is low on band-aids. She heads to the store and finds 4 brands. Which one is the best buy? You must prove your answer.

  1. statistics

    focus groups of 11 ppl are randomly selected to discuss products of the yummy company .it is determined that the mean number (per group)Who recognize the yummy brand name is 7.8,and the deviation is 0.97.would it be unusual to

  2. Statistics

    A survey of 100 mayonnaise purchasers showed that 65 were loyal to one brand. For 100 bath soap purchasers, only 53 were loyal to one brand. a) Perform a two-tailed test comparing the proportion of brand-loyal customers at

  3. math

    A survey indicated that 3 out of 5 doctors use brand X aspirin. If 2000 doctors were surveyed, how many used brand X? can somebody tell me is this the right answer yes or no, 2000/ 3/5 400*5/3*5 400/3 133 1/3

  4. Probabilities

    A brand name has a 40% recognition rate. If the owner of the brand wants to verify that rate by beginning with a small sample of 10 randomly selected consumers, find the probability that exactly 4 of the 10 consumers recognize the

You can view more similar questions or ask a new question.