math

Cucumbers are on sale, so you buy 30 pounds of them at the local market for your restaurant. Each cucumber is actually 98% water. A few days later, the cucumbers have dried out to the point that each is now 89% water. How much do all your cucumbers weigh at this time?

  1. 0
  2. 0
  3. 15
asked by hm
  1. .02 * 30 = original amount of dry cucumber which does not change

    .11 x = .02 * 30

    1. 0
    2. 0
    posted by Damon
  2. Inverse of h(x)=7-9cos(-(x+1)).

    h^-1(x)=? show work please! Thanks!

    1. 0
    2. 0
    posted by sophie

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Cucumbers are on sale, so you buy 16 pounds of them at the local market for your restaurant. Each cucumber is actually 99% water. A few days later, the cucumbers have dried out to the point that each is now 80% water. How much do

    asked by Anonymous on October 3, 2016
  2. math help!!

    A cart carries 100 pounds of cucumbers. The cucumbers are 95% water, and during the day they lose water rapidly on a hot, dry day. After a day passes by, the cucumbers are now 90% water. How much much do the cucumbers weigh after

    asked by dindy on February 15, 2012
  3. math for elementry school teacher

    A cart carries 100 pounds of cucumbers. The cucumbers are 95% water, and during the day they lose water rapidly on a hot, dry day. After a day passes by, the cucumbers are now 90% water. How much much do the cucumbers weigh after

    asked by deadlove on February 14, 2012
  4. math same question as before with new questions to

    The local fish market is having a sale on whole fish. the prices are as follows: You can buy an albacore and a barracuda for$21 You can buy a barracuda and a carp for $24 You can buy a carp and a dogfish for $32 You can buy a

    asked by Brandon on October 26, 2008
  5. algebra - Help!

    The local fish market is having a sale on whole fish. the prices are as follows: You can buy an albacore and a barracuda for$21 You can buy a barracuda and a carp for $32 You can buy a carp and a dogfish for $32 You can buy a

    asked by Kate on October 25, 2008
  6. math

    The local fish market is having a sale on whole fish. the prices are as follows: You can buy an albacore and a barracuda for$21 You can buy a barracuda and a carp for $32 You can buy a carp and a dogfish for $32 You can buy a

    asked by Lily on October 25, 2008
  7. math - so confused can you help me

    The local fish market is having a sale on whole fish. the prices are as follows: You can buy an albacore and a barracuda for$21 You can buy a barracuda and a carp for $32 You can buy a carp and a dogfish for $32 You can buy a

    asked by Brandon on October 26, 2008
  8. Math

    A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9.00? If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $9.00? Explain your reasoning? My answer to the first

    asked by Matt-Please Help on September 21, 2016
  9. Math

    A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9.00? If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $9.00? Explain your reasoning. I am very confused on the

    asked by Matt-Please Help on September 21, 2016
  10. Algebra 1 please help answer

    A store has apples on sale for$3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9? If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $9? Explain both questions. Thanks

    asked by Iana on November 4, 2014

More Similar Questions