Math

The fruit stand has 40 pounds of apples and 5 pounds of oranges to sell.

What is the ratio of apples to oranges?
A. 8/1
B. 40/45
C. 5/45
D. 1/8

I thinks it is D

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 432
  1. No I got it it is 8/1

    1. 👍 1
    2. 👎 0
  2. Yes, 8/1

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Ms. Sue
  3. Yes, it is 8/1 thank you guys.

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    david gained 14 pounds over the winter. he went on a diet and lost 26 pounds. then he regainged 5 pounds and weighed 179 pounds. how much did he weigh orignally ?

  2. Statistics

    The average U.S. yearly capita consumption of citrus fruit is 26.8 pounds. Suppose that the distribution of fruit amounts consumed is bell shaped with a standard deviation equal to 4.2 pounds. a. What percentage of Americans would

  3. math

    a bag of fruit contains 3 apples, 2 oranges, 1 banana, and 4 pears. Gerald will randomly select 2 fruit at a time from the bag and not put them back. what is the probability that the first piece of fruit jared selects will be a

  4. Math

    A bag contains 3 apples and 2 oranges. Another bag contains 2 apples and 4 oranges . A bag and a fruit are picked at random. The probability that the fruit will be apple is

  1. Algebra 1 please help answer

    A store has apples on sale for$3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9? If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $9? Explain both questions. Thanks

  2. Math

    Kaitlyn needs 3 pounds of fruit for a salad. She already has 3/4 pound of apples and 1/3 pound of grapes. What fruits Kalen can add she already has to make exactly 3 pounds of fruit. Choices are 2/3 1/8 3/4

  3. math

    ⦁ Three boxes weighing 128 pounds each and one box weighing 254 pounds were loaded onto the back of an empty truck. A crate of apples was then loaded onto the same truck. If the total weight loaded onto the truck was 2,000

  4. Algebra 1

    Juan went to the store to buy some apples. The price per pound of the apples is $4 per pound and he has a coupon for $1.25 off the final amount. With the coupon, how much would Juan have to pay to buy 4 pounds of apples? Also,

  1. Math

    A store has apples on sale for three dollars for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for nine dollars. If an apple is approximately 5 ounces how many apples can you buy for nine dollars? Explain your reasoning So for

  2. algebra

    To make a special mix, the owner of a fruit stand wants to combine cashews that sell for $7.00 per lb with walnuts that sell for $5.50 per lb to obtain a 35 lb hat sells for $6.50 per lb. How many pounds of each type of nut should

  3. Statistic

    A statistic instructor randomly selected four bags of oranges, each bag labeled 10 pounds, and weighed the bags.They weighed 10.4, 10.9 , 10.8, and 9.9 pounds.assume that the distribution of the weights is normal. Find a 95%

  4. Help math

    recipe calls for 4 pounds of fruit. You have 60 ounces of fruit. a. Do you have as much fruit as you need? b. If not, how much more or less fruit do you need? I said needs more fruit and what I am stuck with his b?? 3.75

You can view more similar questions or ask a new question.