general math

The base jeepney fare is PHP 8.00 for the first four kilometers and an additional PHP 1.50 per kilometers for the succeeding kilometers, express the fare for x kilometers as a function of x.

please help me and kindly put the solution too. thank you :)

  1. 👍 0
  2. 👎 1
  3. 👁 609
  1. If distance is greater then 4km, then

    Cost= 8+1.5(distance-4.0)

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👨‍🏫
    bobpursley
  2. I don't know po ee !

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  3. To help myself

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. General Mathematics

    A jeepney ride costs P8.00 for the first 4 kilometers, and each additional integer kilometers adds P1.50 to the fare. Use a piecewise function to represent the jeepney fare in terms of the distance (d) in kilometers.

  2. Mathematics

    A jeepney ride in Lucena costs P 9.00 for the first 4 kilometers, and each additional kilometers adds P0.75 to the fare. Use a piecewise function to represent the jeepney fare F in terms of the distance d in kilometers. - CHOICES

  3. Math

    A jeepney ride in Lucena costs P 9.00 for the first 4 kilometers, and each additional kilometers adds P0.75 to the fare. Use a piecewise function to represent the jeepney fare F in terms of the distance d in kilometers. - 11. a.

  4. Math

    A jeepney ride costs 8 pesos for the first 4 km and each additional integer km add 1.50 pesos to the fare. Use a piecewise function to represent the jeepney fare in terms of the distance (d) in km. Please give the solution. Thank

  1. General Mathematics

    A jeepney ride costs P8.00 for the first 4 km and each additional integer km adds P 1.50 to the fare. Use a piecewise function to represent the jeepney fare in term of the distance d in km.

  2. General Math

    Maria rides a jeepney to go to the market which is 14km away from her house. The fare rate is 8.00 pesos for the first 4km and additional 1.40 pesos for every km or a fraction of it thereafter. What mathematical can be drawn out

  3. Math

    Tickets for a play cost Php 250 for adults and Php 200 for children.The sponsor of the show collected a total amount of not more than lhp 44,000 from more than 150 adults and children who watched the play. A. What mathematical

  4. math

    3.the total amount Jurene paid for 5 kilos of rice and 2 kilos of fish is less than php 600 a.what mathematical statement represents the total amount Jurene paid?Define the variables used. b.suppose a kilo of rice costs php

  1. calculus

    A manufacturer of a certain brand of appliance estimates that he can sell 5000 units a year at Php 900.00 each and that he can sell 1500 units more per year for each Php 100.00 decrease in price? What price per unit will give the

  2. Mathematics simplest form

    Ramon salary is php 2400 a week.he spend 1/4 of his salary for food,1/3 for other needs and saves the rest.how muxh does he save in a week?

  3. physics

    a jeepney of a mass 1500kg is travelling at a speed of 20m/s (about 70km/h) a. what is the kinetic energy of the jeepney? b.suppose the driver suddenly steps on the brakes. if the force is 7500 newtons, what will be the distance

  4. Mathematics

    A tricycle ride cost 10 pesos for the first kilometers and each additional kilometers add 8 pesos to the fare. Use a piecewise

You can view more similar questions or ask a new question.