Spanish (Check)

1. Which item is not found at la joyería? (1 point)
el anillo
la corbata***
la pulsera
elreloj pulsera
2. Which kind ofshop sells only discounted items? (1 point)
el almacén
la joyería
la zapatería
la tienda de descuentos***
3. Which Spanish expression would you use to describe something that happened yesterday? (1 point)
ayer***
el año pasado
la semana pasada
hace dos días
4. If you cannot find an item in stores, what is the most likely place you could find the item? (1 point)
en una zapaterí*
en la Red
en una joyería
en una tienda de electrodomésticos
5. Which verb form correctly completes the following sentence?
Ayer nosotros _______ unos anteojos de sol. (1 point)
comprasteis
compraron
compró
compramos***
6. Which verb form correctly completes the following sentence?
Hace dos días ella _______ una corbata y guantes. (1 point)
compró
compré***
compra
compraron
7. Buenos Aires' largest shopping mall is called _______. (1 point)
Avenida Santa Fe***
Patio Bullrich
Abasto Shopping
EXICAL
8. Barrio Once was once a _______. (1 point)
produce market
train station***
theater
art museum
9. Which Spanish word would you use to say that an item is expensive? (1 point)
barato
llavero
novio
caro***

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. Whatever -.-

    1. 👍
    2. 👎
  2. Our Spanish expert has been hospitalized and is now recovering. I don't know when she'll be able to return to her computer.

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Writeacher
  3. Ever seen Twilight?

    1. 👍
    2. 👎
  4. 1. la corbata
    2. la tienda de descuentos
    3. ayer
    4. en la Red
    5. compramos
    6. compro
    7. Abasto Shopping
    8. train station
    9. caro
    10. busque
    11. la libreria
    12. jugue
    13. compraste
    14. los aretes
    15. Ellos lo compraron.
    16. en la zapateria
    17. yo la mire.
    18. Jaime los busco.
    19. el ano pasado.
    20. Buscaron

    1. 👍
    2. 👎
  5. Tragic beauty is right :)

    1. 👍
    2. 👎
  6. Tragic beauty is correct for the multiple choice portion of the Connections Academy Unit 6 Lesson 6 Spanish Test! :D

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Spanish

    1. Which item is not found at la joyería? (1 point) el anillo la corbata*** la pulsera elreloj pulsera 2. Which kind ofshop sells only discounted items? (1 point) el almacén*** la joyería la zapatería la tienda de descuentos

  2. Spanish

    1. Where would you buy aretes? la joyeria **** la libreria la zapateria la tienda de electrodomesticos Is it A???

  3. Algebra

    The cost of producing an item is $500 at the break-even point. What is the income from selling the same item at the break-even point? A. $0 B. $250~~ C. $500 D. $1,000 my answer is B. am i right?

  4. biology easy quick check

    All of the following are products of cellular respiration except(1 point) water. *** oxygen. energy. carbon dioxide. What is the definition of cellular respiration?(1 point) the process of using the chemical energy from hydrogen

  1. statistics

    A production process produces an item, On average, 13% of all items produced are defective. Each item is inspected before being shipped, and the inspector misclassifies an item 12% of the time. What proportion of the items will be

  2. Chemistry

    Item 1 Maleic acid is a carbon-hydrogen-oxygen compound used in dyeing and finishing fabrics and as a preservative of oils and fats. •In a combustion analysis, a 1.054-g sample of maleic acid yields 1.599 g of CO2 and 0.327 g of

  3. Math

    A manufacturing company finds that they can sell 300 items at $3.50 per item and 500 items at $ 1.50 $1.50 per item. If the relationship between the number of items sold x x and the price per item p p is a linear one: Find a

  4. Math

    Complete each of the tasks outlined below. Task 1 You are starting a new business in which you have decided to sell two products instead of just one. Determine a business you could start and choose two products that you could

  1. College Algebra

    A manufacturing company finds that they can sell 375 items at $2.50 per item and 225 items at $3.50 per item. If the relationship between the number of items sold x and the price per item p is a linear one: Find a formula that

  2. Math

    If Mrs. Jacobsen wants to buy the item with the unit price , what item should she order and how many of that item should she order?

  3. Calculus/math

    Suppose that the demand function for a consumer item is given by q = D(p) = 411 - 3p where p is the price in dollars for one item and q is the number of units. If the marginal revenue is 5 dollars per each item that's made and

  4. Spanish

    1. Where would you buy aretes? (1 point) la joyería la librería la zapatería la tienda de electrodomésticos

You can view more similar questions or ask a new question.