math

Julia works at a music store. One of her jobs is to stock new CDs on the shelf. A recent order arrived with 215 classical CDs, 125 jazz CDs and 330 soft rock CDs. Julia needs to place the CDs on sale racks with 5 CDs in each group. Write two different queations that can be used to show how many groups,g, julia will use to arrange all the CDs?

asked by silvy
  1. g = C/5 + J/5 + S/5.

    C = Classic CDs, J = Jazz CDs, and S = Soft rock CDs.

    posted by Henry

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    Tell whose CD collection has the greater ratio of rock CDs to total CDs. Glen has 9 rock CDs, 4classical CDs, and 5 other kind of CDs. Nina has 12 rock CDs, 8 classical CDs, and 7 other kind of CDs.
  2. elementary

    nuber sense minnie has 6 county cds and 5 rock cds.amanda has 5 rock cds and 6 country cds.who has more cds?explain.
  3. Maths

    The owner of a music store received a shipment of 1,532 cds the CDs came in 37 boxes the same number of cds were in 36 of the boxes how many cds were in the remaining box
  4. Math

    Find the number of each kind of object in the collection Miranda has 24 CDs in her collection. Of those CDs, 10 are pop CDs. She has 6 more country CDs than jazz CDs. How many country CDs does Miranda have?
  5. Math

    You have 16 new CDs to put on your empty five-shelf CD rack. Can you place the CDs so that each shelf contains three or fewer CDs? Can you arrange them so that each shelf contains exactly three?
  6. maths

    you are at the music store looking for CDs. the store has CDs for $10 and $15. you have $55 to spend. write an equation that represents the different numbers of $10 and $15 CDs you can buy. hmm now.. how do i do this?
  7. math

    A vendor at a concert sells new and used CDs. The new CDs cost 2.5 times as much as the old CDs. If 4 used CDs and 9 new CDs cost $159, what is the price of each item?
  8. Math

    A vendor at a concert sells new and used CDs. The new CDs cost 2.5 times as much as the old CDs. If 4 used CDs and 9 new CDs cost $159, what is the price of each item?
  9. Math

    Gisela has 135 cds 11 are pop music she has 3 times as many rocks cds as she had classical how many rocks cds does she have?
  10. Math

    I have a math problem. Joleen saved $85 dollars from babysitting to spend on CDs. Every Monday a music store has all CDs on sale for $5.95 each. How much change will she receive buying as many CDs as possible? Thanks

More Similar Questions