Math

Find the cost of 100g of rice at 95p per Kilogram.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 77
asked by Rikki
  1. 100 g = 0.1 kg.

    Cost = 95 p/kg * 0.1 kg = 9.5 pence

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by drwls
  2. I don't know :-)

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Ethan

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. arithmetic

    find the cost of 100g rice at 95p per half kg

    asked by Anonymous on January 16, 2012
  2. mathematics

    A kilogram of rice costs $6. What is the cost of 400g of the rice.

    asked by Anonymous on July 2, 2015
  3. Math

    kelly bought 2 kilograms of rice and half kilograms of meat from the supermarket. The cost of 5 kilograms of rice was $13. She spent $9.80 in all. How much did 1 kilogram of meat cost?

    asked by Anonymous on April 25, 2018
  4. Algebra

    Two varieties of herbal tea, one cost $4.00 per kilogram other cost $5.00 per kilogram. How many kilograms of each type are needed to make 20kg of a blend worth $4.60 per kilogram?

    asked by TinaG on May 24, 2010
  5. Algebra

    Two kinds of nuts, one cost $5.00 per kilogram another cost $5.40 per kilogram. How many kilograms of each type of nut should be mixed in order to have 40 kg of a mixture worth $5.25 per kilogram?

    asked by TinaG on May 24, 2010
  6. math

    After 20% increase in cost per kg of rice, a family can now buy 4kg less rice in rs240.what was the original price per kg of rice? ans(10rs)

    asked by mini on May 5, 2017
  7. Physics

    Blocks with masses of 1 kilogram, kilogram, and 3 kilogram are lined up in a row on a frictionless table. All three are pushed forward by a 12 Newton Force applied to the 1 kilogram block. Draw a free body diagram of all 3 blocks.

    asked by Anonymous on November 9, 2016
  8. math

    kilogram of rice is $3.oo. how much is 400 gms

    asked by Anonymous on November 9, 2015
  9. Math

    If a bag of rice is 20 pounds and it costs $8.92, then how much would 1 pound of rice cost?

    asked by Daisy205 on December 16, 2015
  10. math

    A store mixes Brazilian coffee worth $11 per Kilogram, Turkish coffee worth $13 per kilogram. The mixture is to sell for $12 per kilogram. Can you help me find how much of each should be used to make a 564- Kilogram of both

    asked by Mandy on December 8, 2011

More Similar Questions