chemistry

The fuel value of hamburger is 3.6kcal/g. If a man eats 1 pound of hamburger for lunch and if none of the energy is stored in his body, estimate the amount of water that would have to be lost in perspiration to keep his body temperature constant. (the heat of vaporization of water is 2.41kJ/g, and 1 lb= 453.6g)

Please help! I have no idea how to do this.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 140
asked by Mischa
  1. energyinburger=masswater*Hv

    solve for mass water.

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Chemistry - College

    The fuel value of hamburger is approx. 3.7 kcal/g. If a man eats 0.45 lbs of hamburger for lunch and none of the energy is stored in his body, estimate the amount of water that would have to be lost in perspiration to keep his

    asked by Madalyn on October 20, 2010
  2. math

    You are hosting a cookout for 24 people and are supplying the main dishes and several sides. You must take a trip to the grocery store in order to purchase all of the items you need. You know that hotdogs are $1.50 per package and

    asked by crystal on August 25, 2013
  3. Math

    The food stand at the zoo sold 2,514 pounds of hamburger last month.the average cost of a pound of hamburger is $2.Jeremy estimates that about 6,000 worth hamburger was sold last month.Is this less than or greater than the exact

    asked by Zane on September 2, 2015
  4. algebra

    Mr. Miller says, Plan on a quarter pound of hamburger per person." There are 21 people in the class, including Mr. Miller and us." How much money should be collected for the cost of each burger in each student? if Hamburger Meat:

    asked by regina on December 2, 2010
  5. Math

    Find each unit price and tell which is the better buy. A 1/2-pound hamburger for $3.50 ; a 1/3-pound hamburger for $3.25

    asked by Amy on April 11, 2011
  6. Algebra

    Mary thinks that a quarter-pound hamburger is heavier than a 5 oz hamburger. Explain why she is incorrect.

    asked by Mae on May 25, 2015
  7. Math 4th grade

    How can you find the problem solve for this one.. I did in my own way.. I found that answer was not same as what I had... it is 486lbs...Need your help so I can explain to my students. Thanks here is the question: The food stand

    asked by Mrs. Ramirez on September 14, 2016
  8. HELP PLEASE

    PLEASE HELP THANKS! CONNECTIONS ACADEMY 6TH GRADE! hamburger meat is on sale for 2.50 a pound this can be written as 2.50x evaluate this expression if you buy 7 pounds of hamburger

    asked by PLEASE HELP on November 2, 2016
  9. Chemistry

    A quarter pound hamburger (115g) will rise the temp of 5kg of water 82.8 degrees C. A person uses about 100 Calories per mile when jogging. How many miles would a person need to jog to urn the Calories in one Hamburger?

    asked by Kayla on March 11, 2009
  10. Math

    Dominick is in charge of ordering supplies for harry's hamburger stand. hamburger buns come in packs of 12 and frozen hamburger patties come in packages of 20. he must have the same amount of rolls as patties. What is the least

    asked by Mitch on October 29, 2014

More Similar Questions