College Algebra

Deer Valley determined that the cost of these apples was 64 cents per pound.
1. What would be the selling price per pound for the prepackaged apples using a 30% markup based on cost? A 40% markup? A 50% markup?
2. Based on the national average for apples sold on a retail basis, Deer Creek sets a target price of $1.10 per pound for the prepackaged apples. Using this selling price, compute the percent of markup based on cost for the prepackaged apples. Then, compute the percent of markup based on selling price.
Is it Selling price=.64=Markup=30%+cost

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 102
  1. 1. P1 = 0.64 + 0.30*0.64 =
    P2 = 0.64 + 0.40*0.64 =
    P3 =

    2. P = 0.64 + m*0.64 = 1.10
    0.64m = 1.10 - 0.64 = 0.46.
    m = 0.719 = 71.9%.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Henry

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Manuel bought 9 pounds of apples. He has eaten three fourths of a pound so far and has​ $15 worth of apples left. Write and solve an equation to find the cost of the apples per pound to the nearest dollar. How much did the

    asked by Kyle on November 14, 2016
  2. Algebra

    A natural food store makes its own brand of trail mix out of dried apples, raisins, and peanuts. One pound of the mixture costs 3.18. It contains twice as much peanuts by weight as apples. One pound of dried apples cost $4.48, a

    asked by Megan on October 9, 2012
  3. navy college

    If 1 5/8 pounds of apples cost 78 cents, how much does 1 pound cost?

    asked by lanita on November 5, 2008
  4. Management Accounting

    Deer Valley Lodge, a ski resort in the Wasatch Mountains of Utah, has plans to eventually add five new chair lifts. Suppose that one lift costs $2 million, and preparing the slope and installing the lift costs another $1.3

    asked by Charlotte Holmes on May 23, 2007
  5. Math

    You have $30 to spend on picking 25 pounds of two different types of fruit at a farm. The apples cost $1.40 per pound the blueberries cost $.90 per pound and the cherries cost $1.10 per pound. You want prices many pounds of apples

    asked by Jude on April 10, 2016
  6. math

    The price of 10 pounds of apples is d dollars. If the apples weigh an average of 1 pound for every 6 apples, which of the following is the average price, in cents, of a dozen such apples? The answer should be one of the following

    asked by Anonymous on April 24, 2008
  7. Math

    You have $5 to spendon fruit for a picnic. Apples cost $0.99 per pound and bananas cost $0.49 per pound. Write an inequality to model the amount of apples and bananas you can buy.

    asked by Maria on November 4, 2009
  8. ACCOUNTING

    Deer Valley Lodge, a ski resort in the Wasatch Mountains of Utah, has plans to eventually add five new chairlifts. Suppose that one lift costs $2 million, and preparing the slope and installing the lift costs another $1.3 million.

    asked by Anonymous on November 8, 2009
  9. accounting

    Deer Valley Lodge, a ski resort in the Wasatch Mountains of Utah, has plans to eventually add five new chairlifts. Suppose that one lift costs $2 million, and preparing the slope and installing the lift costs another $1.3 million.

    asked by Anonymous on April 24, 2008
  10. algebra/trig

    You need a 100 pounds of two types of candy that cost 50 cents per pound and 75 cents per pound. A.) Verify that your total cost is c(x)=0.50x + 0.75(100-x) thx a ton:)

    asked by favour on February 17, 2015

More Similar Questions