math

A health food store sells a mixture of raisins and roasted nuts. Raisins sell for $4.00/kg and nuts sell for $6.00/kg. How many kilograms of each should be mixed to make 40 kg of this snack worth $4.75/kg?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  4. ℹ️
  5. 🚩
  1. the cost for the parts must add up to the cost for the mix, so

    r+n = 40
    4r+6n = 4.75*40

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  2. Xdxd

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Algebra

    Select Yes or No to state whether each data set is likely to be normally distributed. Please help! the number of coupons used at a supermarket. --> I believe YES. the weights of the pumpkins that are delivered to a supermarket.

  2. Mathematics

    A mix of peanuts and raisins contain five peanuts for every two raisins A.write down the ratio of peanuts to raisins B.calculate the number of raisins in a mix containing 85 peanuts

  3. Math

    A recipe or trail mix calls for 1/4 cups of raisins, 1 1/2 cups of granola, 1/2 cup of mixed nuts, and 1/8 cup of chocolate chips. What fraction of each ingredient is required to make 5 1/2 recipes

  4. finitemath

    a store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. the manager decides to mix 30 pounds of peanuts with some cashews and sell the mixture for $3.00 per pound. how many pounds of cashews should be mixed with

  1. math

    a bag of trail mix has 2 peanuts for every 3 raisins. how many peanuts if there are 45 raisins.

  2. Math

    A recipe calls for 2 2/4 of raisins,but Julie only has a 1/4-cup measuring cup.how many 1/4 cups does Julie need to measure out 2 2/4 of raisins

  3. Math

    A recipe for snack mix has a ratio of 2 cups nuts, 4 cups pretzels, and 3 cups of raisins. How many cups of nuts are there for each cup of raisins?

  4. Math

    A grocery store wants to make a mixture of nuts consisting of cashews and pecans. The cashews sell for $4 per pound while the pecans sell for $10 a pound. How many pounds of each nut must be mixed to produce a 6 pound mixture that

  1. Math 10

    cashew nuts sell for $21.00/kg. Brazil nuts sell for $15.00/k. A distributor sold a total of 120 kg of nuts and Brazil nuts for $2244. What mass of each type of nut was sold?

  2. math

    A school snack bar sells a mix of granola and raisins. The mix includes 2 pounds of granola for every 3 pounds of raisins. How many pounds of granola are needed for a mix that includes 24 pounds of raisins? THANK YOU!

  3. Health

    1)Which of the following food is high in protein? A. apple B. Carrot C. Chicken*** D. Pasta 2)Of the five food groups, which should be consumed in the smallest amount? A. Dairy**** B. Fruits C. Grains D. Protein 3)Which food would

  4. Math

    Kimberly uses 1 cup of walnuts for every 2 cups of raisins when making trail mix. How many cups of walnuts will she need if she uses 8 cups of raisins.

View more similar questions or ask a new question.