Math

Mr Daniels bought 5 candy bars for a band fundraiser at $2 each. How much does he owe?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. Ok so really all you have to do is multiply 5 by 2 and add a dollar sign. 2 times 5 is 10 so he spent $10.00

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math (PLEASE HELP ME!)

    a. Find the unit price for each option shown below. Round to the nearest cent when necessary. Option I: 10 candy bars for $6.75 Option II: 12 candy bars for $7.25 b. Which option is the better buy. Please answer quick I'm really

  2. math

    Note: Enter your answer and show all the steps that you use to solve this problem in the space provided. a. Find the unit price for each option shown below. Round to the nearest cent when necessary. Option I: 10 candy bars for

  3. math(HELP PLEASE)

    can someone please answer these 2 questions please..with the work and answer,ive been stuck on for a while and just wanna sleep but thanks. Find the unit price for each option shown below. Round to the nearest cent when necessary.

  4. math

    Eight friends divided 7 candy bars equally. What fraction of a candy bar did each friend get?

  1. math

    there are 3 miniature chocolate bars and 5 peaunt butter cups in a candy dish. judie chooses 2 of them at random. What is the probablity that both she chooses 2 miniature choclate bars?

  2. Answer in 5 minutes math

    You can buy 5 candy bars for $5.99. How much would it cost to buy one candy bar?

  3. Math

    Six kids share 5 candy bars equally, what fraction will each kid get?

  4. stat

    the process that produces sonora bars a type of candy is intended to pduce bars with a mean weight of 56 gm. The process standard deviation is known to be 0.77gm. A random sample of 49 candy bars yields a mean weight of 55.82 gm.

  1. Math :))

    Sarah's youth group is selling candy bars for a fundraiser. The candy bars cost $1.50 each. To date, they have raised $900. Their goal is to raise more than $2,550. How many more candy bars, x, do they need to sell to reach their

  2. math

    The manager of a snack bar buys bottled water in packs of 35 and candy bars in packs of 20. Then, she sells the items individually. Yesterday, she bought the same number of water bottles as candy bars to sell at the snack bar. If

  3. Econ

    The process that produces Sonora Bars (a type of candy) is intended to produce bars with a mean weight of 55 gm. The process standard deviation is known to be 0.77 gm. A random sample of 49 candy bars yields a mean weight of 55.82

  4. mathematics

    3 chocolate bars and 4 packets of candy weigh 200 g. 3 chocolate bars and 7 packets of candy weigh 260 g. What is the weight of a chocolate bar?

You can view more similar questions or ask a new question.