Math

A store has apples on sale for three dollars for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for nine dollars. If an apple is approximately 5 ounces how many apples can you buy for nine dollars? Explain your reasoning

So for the first question I got 6 apples because I divided 9 by 1.50 because half of $3.00 is $1.50 and my answer was 6.
For the next question I was going to do $9 divided by .05 and got 180 what do I do next

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. 1 ounce = 0.0625 pounds
    2 pounds = 32 ounces which costs 3 dollars

    with 9 dollars we can buy 96 ounces of apples
    apples = 96 ounces/5 ounces = 19.2
    I got 19.2 apples but you cant actually buy 19.2 apples so the answer is 19 apples

    1. 👍
    2. 👎
  2. I got 6 apples because I divided 9 by $1.50 because half of $3.00 is $1.50 and I got 6.then I did $9.00 divided by 0.5 ounces and I got180.so with $9.00 you can buy 96 ounces of apples

    1. 👍
    2. 👎
  3. wrong

    1. 👍
    2. 👎
  4. its 1.80

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math check my answer

    The weight of a person on Venus varies directly with his or her weight on Earth. A person weighing 120 pounds on Earth weighs 106 pounds on Venus. How much would a person weighing 180 pounds on Earth weigh on Venus? A. 120 pounds

  2. Math

    Hi can you check my answer.plz Kelly and Rachel collected 193 pounds of newspapers between them. Kelly collected 35 pounds more than Racheal. How many pounds of the newspaper did each girl collect? A.Kelly: 79 pounds; Rachel: 114

  3. Math

    A store buys 77 1/2 pounds of mulch in a large shipment. They divide the mulch up into bags that can each hold 2 1/4 pounds. The store sells one bag of mulch for $2.25. for each part of the question, show your work. a. How many

  4. Algebra 1 please help answer

    A store has apples on sale for$3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9? If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $9? Explain both questions. Thanks

  1. science

    An astronaut who weighed 170 pounds on Earth found that his weight on Jupiter was 400 pounds. He captured an alien that weighed 120 pounds on Jupiter. What is the alien's weight on Earth? A. 34 pounds B. 51 pounds C. 78 pounds D.

  2. math

    ⦁ Three boxes weighing 128 pounds each and one box weighing 254 pounds were loaded onto the back of an empty truck. A crate of apples was then loaded onto the same truck. If the total weight loaded onto the truck was 2,000

  3. Math

    Kaitlyn needs 3 pounds of fruit for a salad. She already has 3/4 pound of apples and 1/3 pound of grapes. What fruits Kalen can add she already has to make exactly 3 pounds of fruit. Choices are 2/3 1/8 3/4

  4. Math

    If the unit price for cantaloupe is $0.65 per pound and Sally pays $1.95 for a cantaloupe, how many pounds does her cantaloupe weigh? A. 2 pounds B. 3 pounds (I picked this) C. 4 pounds D. 5 pounds Please check my work.

  1. math

    Audrey bought 7 pounds of diced apples and shared them equally among 4 friends. How many pounds of apples did each person receive? Two of the friends put the portions they received together and then gave them to the food pantry.

  2. Math

    Hi! Can someone check my answers for these two questions? Cheryl pours 1 pint of milk from a full 1-gallon jug. How much milk remains in the jug? 1 pint 3 pints 5 pints 7 pints** Ada buys 3 pounds 8 ounces of ham and 4 pounds 2

  3. Math

    The fruit stand has 40 pounds of apples and 5 pounds of oranges to sell. What is the ratio of apples to oranges? A. 8/1 B. 40/45 C. 5/45 D. 1/8 I thinks it is D

  4. Math

    At the grocery store, almonds are on sale for $2.88 per pound. What is the price of 3.5 pounds?

You can view more similar questions or ask a new question.