Business Math GBM 200

300 pounds of oranges were purchased at $0.24 per pound. The desired markup is 50% based on selling price, but 21% spoilage is expected. What should the selling price per pound be? (Round your answer to the nearest cent)

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 962
  1. cost is 300*.24 = 72.00
    desired end revenue is 72*2 = 144.00
    But only 79% = 237 lbs get sold

    $144/237lb = .6076 = $0.61/lb

    1. 👍 0
    2. 👎 1

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    The wholesale cost of a video game is $459.45. The original markup was 51% based on selling price. Find the final sale price after the following series of price changes: a markup of 24%, a markup of 17%, and a markdown of 10%.

    asked by bunny on March 24, 2014
  2. Statistic

    A statistic instructor randomly selected four bags of oranges, each bag labeled 10 pounds, and weighed the bags.They weighed 10.4, 10.9 , 10.8, and 9.9 pounds.assume that the distribution of the weights is normal. Find a 95%

    asked by Jaz on December 6, 2013
  3. math

    The Sweet Candy Shop buys 600 pounds of chocolate covered strawberries at $5.59 per pound. If a 10% spoilage rate is anticipated, at what price per pound should the strawberries be sold in order to achieve a 60% markup based on

    asked by manda on February 26, 2014
  4. Algebra

    A coffee manufacturer wants to market a new blend of coffee that will sell for $3.90 per pound by mixing two coffees that sell for $2.75 per pound and $5 per pound, respectively. What amounts of each coffee should be blended to

    asked by Megan Brown on January 26, 2011
  5. Mathamatics

    I need help figuring out these two math word porblem: 1) A sales tax of 6% of the cost of a car was added to the purchase price of $29,500. a. how much was the sales tax? b. What is the total cost of the car, including sales tax?

    asked by Tati on November 15, 2008
  1. algebra

    walnuts that sell for $3 a pound and macadamia nuts that sell for $4 per pound are mixed to create 50 pounds of mixture that sells for $4 per pound. HOw many pounds of each type of nut are needed?

    asked by ryan on November 18, 2010
  2. college algebra

    A store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. The manager decides to mix 30 pounds of peanuts with some cashews and sell the mixture for $3.00 per pound. How many pounds of cashews should be mixed with

    asked by addy2017 on August 5, 2014
  3. pre calculos

    Joely's Tea Shop, a store that specializes in tea blends, has available 45 pounds of A grade tea and 70 pounds of B grade tea. These will be blended into 1 pound packages as follows: A breakfast blend that contains one third of a

    asked by allexelle on October 9, 2015
  4. pre calc

    Joely's Tea Shop, a store that specializes in tea blends, has available 45 pounds of A grade tea and 70 pounds of B grade tea. These will be blended into 1 pound packages as follows: A breakfast blend that contains one third of a

    asked by allexelle on October 9, 2015
  5. business math

    It costs $5,600 to manufacture a Jet Ski. If the desired percent markup based on cost is 48%, how much should each Jet Ski sell for?

    asked by sandra on January 23, 2015

You can view more similar questions or ask a new question.