Math

Sue's kitten eats 1/12 pound of food everyday. If Sue buys food in 5 pound bags, how many days does one bag of food last?
I think I would divide and the answer would be 60 days is this correct?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 138
  1. Correct.

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. AR

    How many 5-pound bags of apples can be made from 400 apples, each weighing ¼ pound?

    asked by Jacob on April 11, 2016
  2. math

    Chad buys peanuts in 2-pound bags. He repackages them into bags that hold 5/6 pound of peanuts. How many 2-pound bags of peanuts should Chad buy so that he can fill the 5/6-pound bags without having any peanuts left over?

    asked by Emmanuel on January 15, 2014
  3. MAH

    CHAD BUYS PEANUTS IN 2-POUND BAGS. HE REPACKAGES THEM INTO BAGS THAT HOLD 5/6 POUNDS OF PEANUTS. HOW MANY 2-POUND BAGS OF PENUTS SHOULD CHAD BUY SO THAT HE CAN FILL THE 5/6 POUND BAGS WITHOUT HAVING ANY PEANUTS LEFT OVER?

    asked by JAY on April 3, 2013
  4. math

    Steve runs a kennel and purchases dog food from a U.S supplier. The supplier sells 25 lb bags for $28.95 U.S Each dog eats about 3.5kg/week and Steve boards an average of 16 dogs per day. How many bags of dog food will he need for

    asked by yvonne on April 10, 2016
  5. Math

    1. A food factory produces trail mix containing raisins and cashews at a cost of $9 per pound. Every 3-pound container of trail mix contains r pounds of raisins and c pounds of cashews. The factory purchases raisins at $4 per

    asked by Lelani on November 20, 2018
  1. math

    marie purchased a 2-pound box of dog food with a 75-cents-off coupon. she also mailed in the box top to receive a company rebate for $1.00. if p represents the original cost, what did she pay for the dog food after receiving all

    asked by kiera on August 28, 2011
  2. Math

    The Coffee Counter charges ​$11.00 per pound for Kenyan French Roast coffee and ​$15.00 per pound for Sumatran coffee. How much of each type should be used to make aa 24 pound blend that sells for ​$13.00 per​ pound?

    asked by Erin on January 22, 2018
  3. math

    fei yen's dog eats 8 ounces of dog food each day. fei yen bought a 28 pound bag of dog food, How many 8-ounces servings are in a 28 pound of dog found?

    asked by sai on November 27, 2017
  4. 4th grade

    how many pound of food does the dog eat over the 3 day period? (16 ounce = 1 pound)

    asked by dk on January 3, 2011
  5. Algebra

    A kitten weighs four pounds and2/3 of a fifth pound. Which mixed number represents the kitten's weight?

    asked by TT on January 30, 2017
  6. English

    I was writing this sentences, could you check it, please. Sue hasn’t eaten any fruit or vegetables for a while. Ned started to eat healthier food last year. Sue hasn’t never visited a doctor on a regular basis. Ned has lived a

    asked by ELIZ on September 3, 2017

You can view more similar questions or ask a new question.