math

Create an equation you could use to calculate the cost one person spends on food for a year (assume no tax on the food), using this site. Your equation must work for any age range, and any gender

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 81
  1. What site? Lacking data.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by PsyDAG

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    The amount of money Kylie spends on food to the amount she spends on gas per week is 7:4. She spends $45 more on food than gas. How much does she spend on food? How much does she send on gas? On one of the weeks, she spends an

    asked by Jillian on January 16, 2013
  2. Algebra 2

    The commitee is planning this years prom. 500 on music 800 on the decorations 900 on the ballroom 25 per person for catering The ballroom can only hold 300 students. 35 per ticket with food. 20 per ticket without food. Must set

    asked by Kenxgaga on May 29, 2014
  3. Trig

    A group of friends are going on a vacation together. They plan to rent a large house for $3000 and share the cost. They also estimate that the buying food for the week will cost $150 per person. Write a reciprocal function to

    asked by John on December 7, 2017
  4. Math

    Emily receives her paycheck. She spends 1/6 on food. She spends 3/5 of remaining amount on house payment. She spends 1/3 of what is left on her other bills. She spends 1/4 of the remaining money for entertainment. This activity

    asked by Abbey on October 8, 2015
  5. ALGEBRA

    Sales tax in Pennsylvania is 6%. Create an equation for the total price (cost plus tax) of a purchase in PA in terms of its cost. How much would a person pay for a car whose cost is $32,000? PAY = COST + 0.06 * COST P=C(1+1.06)

    asked by PEG on February 26, 2011
  1. algebra

    Sales tax in Pennsylvania is 6%. Create an equation for the total price (cost plus tax) of a purchase in PA in terms of its cost. How much would a person pay for a car whose cost is $32,000? PAY = COST + 0.06 * COST P=C(1+1.06)

    asked by PEG on February 27, 2011
  2. Algerbra

    Six friends split the cost of a party. each person also spends $65 for a hotel room. each person $160 on the party and a room. What is the cost of the phone?

    asked by Joe on September 25, 2017
  3. math

    joe has $450 dollars to spend on the office party he spends half of the money on food and1/3 on the decorations which fraction represents the portion of the money he spends on food and decorations?

    asked by Anonymous on June 18, 2012
  4. algebra

    A restaurant meal for a group of people cost $85 total. This amount included a 6% tax and an 18% tip, both based on the price of the food. Which equation could be used to find f, the cost of the food

    asked by hannah on October 24, 2013
  5. Chemistry

    By using the data in this question, estimate how much oxygen a person requires on average in a life time and how far a motor can go using the same amount of oxygen. the typical daily food requirement of a person can be considered

    asked by Cherie on June 3, 2012

More Similar Questions