Liberal Arts Math

Marie sells magazine subscriptions. She earns $15 a week plus $3 for each subscription she sells. How many subscriptions must she sell to earn $90 in one week?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 245
  1. (90 - 15)/3 = ?

  2. 25

    1. 👍 1
    2. 👎 0
    posted by Caleb
  3. A lot measures 75 ft by 100 ft. It is all lawn except for the house on the lot. The house measures 30 ft by 50 ft. What is the area of the lawn?
    a.
    1,500 ft
    c.
    7,500 ft
    b.
    6,000 ft
    d.
    8,000 ft


    Please select the best answer from the choices provided

    A
    B
    C
    D

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by RIFLET

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. trig

    Karen earns 43 dollars per week working pt at a bookstore. she makes one dollar more for each book she sells. the amt A, in dollars that Karen earns in a week ifshe sells b books is given in the function A(b) =43 + b how much does

    asked by denise on April 18, 2015
  2. math

    The relationship described below can be modeled using an equation. Identify the variables and write an equation to solve the questions below. Number of subscriptions sold/ pay per wk 5 150 10 200 15 250 20 300 25 350 Sheryl has a

    asked by Anonymous on September 26, 2010
  3. math 1

    Kelly interviewed 75 customers at Borders about their magazine subscriptions. The revealed the following information: 32 had a subscription to Fortune 20 had a subscription to Newsweek 23 had a subscription to Time 9 had a

    asked by Anonymous on August 3, 2012
  4. Stats

    3. A mail order magazine service has the exclusive subscription rights to a certain magazine. Subscriptions can be reserved for one, three, four or five years. A study of the subscriber list for other similar magazines reveals

    asked by Cel on March 10, 2014
  5. 7th grade math

    Not sure how to solve this: Suppose your school is selling magazine subscriptions. Each subscription cost $20. the company pays the school half of the total sales in dollars. The school must also pay a one-time fee of $18. What is

    asked by Alexis on October 17, 2014
  1. 7th grade math

    Not sure how to solve this: Suppose your school is selling magazine subscriptions. Each subscription cost $20. the company pays the school half of the total sales in dollars. The school must also pay a one-time fee of $18. What is

    asked by Alexis on October 16, 2014
  2. Maths

    A salesman sells articles at Rs.80 each.He sells 1500 articles in the first week.In the second week,he sells 18% more than in the first week and in the third week, he sells 12% more than in the second week. Calculate the amount

    asked by Chanaka on November 28, 2019
  3. Math

    The students in Mrs. Garcia's class will sell magazine subscriptions to raise money for the new playground equipment. The statistics from the magazine company show that one out of every 5 people asked will buy a subscription.

    asked by Francine on April 26, 2018
  4. Math

    (a) In 2000 a club has 40 members who each pay $120 annual subscription. What is the total income from subscriptions? (b) In 2001 the subscription is increased by 35% abd the membership increases to 65. (i) What is the original

    asked by AJ on September 27, 2010
  5. Math

    Liam earns 5% commission on all computer he sells this week he earned $500in commission .how much money did he sells in computers

    asked by Anna on November 14, 2016

More Similar Questions