math

The t-shirts for the fundraiser will cost $4.00 to make and there is a $25.00 delivery fee. There are two sized wristbands; a large one that will cost $5.00 to make, and a small one that will cost $3.00 to make.

If everyone who orders wristbands orders one small and one large wristband, write two equivalent expressions to represent the cost the student council will have to make to have the wristbands made.
(5.00 + 3.00) x 350 and 8.00 x 350?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 179

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    The t-shirts for the fundraiser will cost $4.00 to make and there is a $25.00 delivery fee. There are two sized wristbands; a large one that will cost $5.00 to make, and a small one that will cost $3.00. 1. Write an expression to

    asked by anonymous on June 2, 2014
  2. Algebra 1

    The student council is buying school T-shirts to sell during a fundraiser. The cost (y) of school T-shirts is a linear function of the number of T-shirts bought (x). The student council can buy 100 T-shirts for $825 and 300

    asked by Amy on April 2, 2013
  3. Math

    A company charges $6 to make a pattern for an order of T-Shirts and $11 for each T-Shirts it produces from the pattern. The expression $11n + $6 represents the cost of n T-Shirts with the same pattern. Find the total cost for 5

    asked by Micaela on January 3, 2012
  4. Algebra!

    (1) A business shipped 108 packages one day. Customers are charged $3.50 for each standard-delivery package and $7.50 for each express-delivery package. Total shipping charges for the day were $506.00. How many of each kind of

    asked by Carter on December 2, 2013
  5. Algebra!

    (1) A business shipped 108 packages one day. Customers are charged $3.50 for each standard-delivery package and $7.50 for each express-delivery package. Total shipping charges for the day were $506.00. How many of each kind of

    asked by Carter on December 2, 2013
  1. Algebra

    A company charges $6 to make an pattern for an order of T-shirts and $11 for each T-shirt it produces from the pattern. The expression $11n+$6 represents the cost of n T-shirts with the same pattern.Find the total cost for 5

    asked by Ethan on November 30, 2015
  2. Algebra

    The cost of T-SHIRTS R US to make shirts is a set up fee of $25 plus $5 per shirt. The cost of SHIRTS 4 LESS is $50 for a set up fee and $4 per shirt. When would the costs be the same? (How many t-shirts would you need to

    asked by Kamryn on August 29, 2019
  3. algebra

    Specialty t-shirts are being sold online for $30 plus a one-time handling fee of $2.75. The total cost is a function of the number of t-shirts bought. What function rule models the cost of the t-shirts? Evaluate the function for 5

    asked by kayla on September 27, 2012
  4. algebra

    Speciality t shirts are being sold online for $30 plus one time handling fee of $2.75. The total cost is a function of the number of t shirts bought. What function rule models the cost of the t shirts? Evaluate the function for t

    asked by jay on September 10, 2012
  5. math

    t shirt company makes polo shirts with expectation that it will earn a profit of 50% by selling each shirt at its marked price.but during delivery to show rooms,17% of shirts were completely solied and hence could not be sold, 18%

    asked by kiran on August 4, 2017

More Similar Questions