Health question

Which of the following accurately debunks the nutrition myth?

A.Grapefruit can help you lose weight
B.A diet will help you lose 10pounds in 3days
C.Eating a snack will cause you to gain weight
D.Vitamins are important supplements while exercising.

I think it is B - dieting will help you lose weight but 10 pounds in 3 days is not guaranteed. For C you would have to keep eating snacks....??? Please help

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 436
asked by Cassie
  1. I agree that it's B.

  2. Thank u Ms. Sue

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Cassie
  3. You're welcome, Cassie.

  4. the answer was A

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Paige
  5. No, the correct answer is D. Vitamins are important supplements while exercising. I just took the test.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Sage
  6. Sage is right it is D

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by jeff
  7. Yeah I just took it it's D.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Doom
  8. What are the answers?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by BONI
  9. 1-A
    2-A
    3-B
    4-A
    5-C
    6-C
    7-A
    8-A
    9-A
    10-A
    11-B
    12-A
    13-A
    14-B
    15-C
    16-B
    17-A
    18-B
    19-A
    20-B
    21-C
    22-B
    23-A
    24-B
    25-A
    26-B
    27-A
    28-D
    29-A,C,D
    30-A,B
    31-B
    32-D
    33-D
    34-D
    35-A
    36-D
    37-B,C,D

    1. 👍 2
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. health

    Which of the following accurately debunks the nutrition myth? Answer Are Grapefruit can help you lose weight A diet will help you lose 10pounds in 3days Eating a snack will cause you to gain weight Vitamins are important

    asked by snow on March 31, 2014
  2. Health

    Does a diet will help you lose 10 pounds in 3 days debunk the nutrition myth? My answer is yes

    asked by Steve on February 28, 2015
  3. Health PLEASE CHECK ANSWERS

    Help Please Can u check my answers? < = my answer If you do not experience some pain from your workouts, you are probably wasting your time: A.myth < B.fact You should still watch what you eat when you are exercising, in order to

    asked by Ally on March 4, 2016
  4. Math

    Mrs. Porter purchased 10 grapefruit and 20 plums. One grapefruit weighs the same as 3 plums. The weight of all 30 pieces of fruit is 175 ounces. The total weight of 2 grapefruits and 8 plums is (blank) ounces. Please help, fast!

    asked by Grace on January 22, 2018
  5. Math?

    Mrs. Porter purchased 10 grapefruit and 20 plums. One grapefruit weighs the same as 3 plums. The weight of all 30 pieces of fruit is 175 ounces. The total weight of 2 grapefruits and 8 plums is (blank) ounces. Please help.

    asked by Grace on January 22, 2018
  6. English

    Tom made a big show of arriving at work early and leaving later than everyone else, thereby _____ the rumor that he was a slacker. (debunk) Choose the right word: 1. debunk 2. debunks 3. debunking Answer: debunks

    asked by Kimmy on November 5, 2016
  7. Help with Math.

    1. I've posted this question before (once, the other post wasn't me)and I have still got no help. Peg spends $7.50 a week for grapefruit. When grapefruit are out of season, she gets 1 fewer grapefruit than when they are in season.

    asked by Diana on May 20, 2011
  8. math

    peg spends $7.50 a week for grapefruit. When grapefruit are out of season, she gets 1 fewer grapefruit than when they are in season. If the price decreases by $3 per dozen in season, how many dollars will it cost her to buy a

    asked by j on September 28, 2011
  9. math

    Peg spends $7.50 a week for grapefruit. When grapefruit are out of season, she gets 1 fewer grapefruit than when they are in season. If the price decreases by $3 per dozen in season, how many dollars will it cost to buy a dozen

    asked by april on May 10, 2011
  10. Math: I need help.

    Peg spends $7.50 a week for grapefruit. When grapefruit are out of season, she gets 1 fewer grapefruit than when they are in season. If the price decreases by $3 per dozen in season, how many dollars will it cost to buy a dozen

    asked by Diana on May 11, 2011

More Similar Questions