math

a case of diet cola costs $7.23. If there are 24 cans in a case, find the cost per can. Round to the nearest cent. then find the number of cans you can buy per $1. Round to the nearest ten. Which number is more useful? why?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 61
asked by brianne
  1. 7.23 / 24 = 0.30 per can

    1/0.3 = 3 cans per dollar

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. College Math

    A cooler contains 7 cans of cola: 6 regular colas and 4 diet colas. If 3 cans of cola are selected at random, what is the probability that 2 cans of regular cola and 1 can of diet cola are selected?

    asked by Willow on February 27, 2009
  2. Math

    A picnic cooler contains different types of cola.12 regular, 8 cherry, 6 diet, 8 caffeine free, 10 diet vanilla, and some diet cherry. U pick a can of cola without looking at its type. There is a 44% chance that the drink selected

    asked by Celina on July 10, 2013
  3. economics

    Suppose that the government decides to charge cola consumers an excise tax. Before the tax, the market is in equilibrium, where 12 million cases of cola are sold every month at a price of $3.50 per case. After the tax, 6 million

    asked by ben on October 16, 2009
  4. Math

    Walmart sells a case of 24 cans of diet coke for $6.88. Publix sells a 12 pack of diet coke for $3.99. Which is the best buy? I need help on this.

    asked by Erik on October 20, 2016
  5. Econ

    Suppose that the government decides to charge cola consumers an excise tax. Before the tax, 12 million cases of cola are sold every month at a price of $3.50 per case. After the tax, 6 million cases of cola are sold every month;

    asked by Sammy on August 24, 2009
  6. statistics

    Can people really identify their favorite brand of cola? At a= .05, is the correctness of the prediction different for the two types of cola drinkers? Since it is 2 x 2 table, try also a two-tailes two-sample z test for n1 = n^2

    asked by Gayla on June 23, 2008
  7. English

    A: Would you like to anything to drink? B: Diet cola, please. A: How many would you like? B: Three paper cups of diet cola. A: Here you go. B: Thank you. (Is the short dialogue grammatical? Would yoiu check the errors in the

    asked by rfvv on December 19, 2009
  8. finance

    A case wine costs 128 Euros. If the exchange rate for one U.S. dollar is equal to 0.7442 Euro, What is the price of a case of French wine in U.S.dollars? My answer is $95.00 is it right. You have it backwards. If you divide $128

    asked by Jean on March 28, 2007
  9. Microeconomics

    Can you show graphically the presence of externalities for example in the case of research and development expenditures? Also is this type of externality referred to as the generic case? thanks.... I don't know what you mean by

    asked by AliceP on November 8, 2006
  10. Geometry

    maria is building a carrying case for a musical instrument. The case will have the shape of a triangular prism. She wants to know how much material will be needed to build it. The case will have the dimensions given in the

    asked by Bobby on May 30, 2016

More Similar Questions