Math

500 pounds of apples were purchased at $0.35 per pound. The desired markup is 30% based on selling price, but 18% spoilage is expected. What should the selling price per pound be?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 340
  1. after spoilage, only 410 lbs remain.
    500 lbs cost 175.00
    30% markup means that the 410 lbs must sell for $227.50
    so, ...

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Steve

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. College Algebra

    Deer Valley determined that the cost of these apples was 64 cents per pound. 1. What would be the selling price per pound for the prepackaged apples using a 30% markup based on cost? A 40% markup? A 50% markup? 2. Based on the

    asked by valerie on December 17, 2015
  2. Business Math GBM 200

    300 pounds of oranges were purchased at $0.24 per pound. The desired markup is 50% based on selling price, but 21% spoilage is expected. What should the selling price per pound be? (Round your answer to the nearest cent)

    asked by Treesa on March 6, 2015
  3. Math

    Manuel bought 9 pounds of apples. He has eaten three fourths of a pound so far and has​ $15 worth of apples left. Write and solve an equation to find the cost of the apples per pound to the nearest dollar. How much did the

    asked by Kyle on November 14, 2016
  4. algebra

    by 3 pounds of oranges apples for 7.50 the graph shows the price for regular apples what is the unit rate for each type of apples? organic 2.50/pound regular 3.00/pound organic 0.40/pound :regular 0.50/pound organic 2.51/pound

    asked by no one on May 12, 2015
  5. math

    A michigan orchard made 11,491lb of taffy apples with approximately 1lb of taffy mixture for each 76.7 pounds of apples. To the nearest tenth of a pound, how many pounds of apples and how many pounds of taffy were used

    asked by steven on November 16, 2009
  6. algebra

    A Michigan orchard made 14,757lb of taffy apples wih aproximately 1 lb of taffy mixtures for each 67.1 pounds of apples. TO the nearest tenth of a pound, how many pounds of apples and how many pounds of taffy were used?

    asked by Sarah on November 12, 2009
  7. math

    A Michigan orchard made 22,331 lb of taffy apples with approximately 1 lb of taffy mixture for each 69.6 pounds of apples. To the nearest tenth of a pound, how many pounds of apples and how many pounds of taffy were used?

    asked by Bryan on November 11, 2008
  8. math

    An Orchard made 14,757 lb of taffy apples with approximately 1 lb of taffy mixture for each 67.1 pounds of apples. To the nearest tenth of a pound. how many pounds of apples and how many pounds of taffy were used

    asked by Sarah on November 13, 2009
  9. business

    Suppose the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00 and your consumption of apples drops from 30 pounds of apples a month to 20 pounds of apples. Calculate your price elasticity of demand of apples. What can you say

    asked by jward1970 on February 24, 2010
  10. Algebra

    How many pounds of apples costing .64 per pound must be added to 30 pounds of apples costing .49 per pound to create a mixture that would cost .58 per pround

    asked by Robert on January 14, 2011

More Similar Questions