math

an appliance dealer marks up refrigerators 20% (based on cost). If the cost of one model is $1,100, what should its selling price be

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 137
  1. 1100 X .2 =C
    C +1100= ANSWER

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by MONI
  2. 1100*1.2

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Lucien
  3. 110+110=220
    1100
    + 220
    1320=cost of the appliance

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    An appliance dealer marks up refrigerators 20% (based on cost). If the cost of one model is $500, what should its selling price be?

    asked by tenisha on January 20, 2008
  2. Math

    An appliance dealer marks up refrigerators 30% (based on cost). If the cost of one model is $1,000, what should its selling price be?

    asked by Anonymous on July 30, 2010
  3. math

    An appliance dealer marks up refrigerators 20% (based on cost). If the cost of one model is $900, what should its selling price be?

    asked by sandy on September 8, 2007
  4. math

    An appliance dealer marks up refrigerators 15% (based on cost). If the cost of one model is $600, what should its selling price be? I'm not very good at percent please help

    asked by Shavona on October 25, 2008
  5. Math

    Donna and Rod bought a new van at an end of year sale for dealer cost plus 5%. If they paid $17,325.00 what was the dealer cost in dollars?

    asked by T on December 3, 2010
  6. Algebra

    The markup over dealer's cost of a new car ranges from 18% to 24%. If the sticker price is $14000 over what range will the dealer's cost vary?

    asked by Amanda on September 18, 2011
  7. BUSINESS MATHS

    William has been contracted to paint a school classroom. The classroom is 20 m long, 15 m wide and 5 m high. There are four windows (2m by 3m) and a door (2m by 1m). a) What is the cost of painting the ceiling at N$ 6.50 /m²? [5

    asked by Anonymous on February 28, 2017
  8. math

    with summer appraching,t he number of air conditioners sold is expected to be double hat of stoves and refrigerators combined. stove sell for $350, refrigerators for $450, and air conditoners for $500, and sales of $56,000 are

    asked by jessica on January 15, 2009
  9. algebra

    The cost of operating an appliance varies jointly as the number of watts, hours of operation, and the cost per kilowatt-hours. It costs $0.45 to operate a 3000-watt air conditioner for 2 hours at a cost of $0.075 per

    asked by lynn on July 29, 2017
  10. math

    3lbs cost $23.25 6lbs cost $46.50 9lbs cost $69.75 12 lbs cost $93.00 15 lbs cost $116.25 Based on the table,what is the constant of proportionality when using weight to find price?

    asked by kayla on December 17, 2014

More Similar Questions