Pre Calc

How many pounds of dog food worth $.80 per pound must be mixed with dog food worth $.65 per pound to make a mixture of 60 pounds worth $.70 per pound?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 147
  1. let the amount of the more expensive mix be x pounds
    then the amount of the cheaper mix has to be 60-x pounds

    .80x + .65(60-x) = .70(60)
    times 100 , (I don't like decimals)
    80x + 65(60-x) = 70(60)
    80x + 3900 - 65x = 4200
    15x = 300
    x = 20

    Use 20 pounds of the expensive kind and
    40 pounds of the cheaper

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Reiny

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. MATH - NEED HELP ASAP PLZ

    Toshi works at a pet store. They sold 136 bags of dog food last month. To boost dog food sales, the store manager is going to give all the store clerks a bonus if they can increase dog food (bag) sales by 25% next month. How many

    asked by Ryleigh on March 3, 2018
  2. Math

    For his dog Bowser, Max mixes a 14 pound bag of gravy treat dog food with a 10 pound bag of hungry chops dog food. Then Max puts the mixture into small bags that each way 1 1/2 pounds. If the proportional relationship between the

    asked by иван on October 16, 2018
  3. Math

    Jessica has 8 1/7 pounds of dog food. Feeds 1/7 pound per day. How many days will dog food last?

    asked by Misty on October 31, 2016
  4. MATH

    A dog-food company makes a special kind of dog food. It consists of 30% meat powder and 70% grain. The meat powder costs 90 cents per pound. The grain costs 60 cents per pound. What is the cost of the raw materials per pound of

    asked by JESSICA on December 6, 2010
  5. math

    fei yen's dog eats 8 ounces of dog food each day. fei yen bought a 28 pound bag of dog food, How many 8-ounces servings are in a 28 pound of dog found?

    asked by sai on November 27, 2017
  6. Math

    Abby can buy an 8 pound bag dog of food for $7.40 or a 4 pound bag of the same dog food for $5.38. Which is the better buy? My answer: I would have to say to buy an 8 pound bag of dog food. I am confused though if they are asking

    asked by Matt-Please Help on September 14, 2016
  7. Strayer University

    a dog-food company makes a special kind of dog food. It consists of 10% meat powder and 90% grain. The meat powder cost 80 cents per pound. The grain costs 70 cents per pound. What is the cost of the new materials per pound of dog

    asked by Cheryl on July 21, 2011
  8. Math

    Sam needs to feed 10 dogs at the animal shelter. The dog food is sold in 5 pounds. How many bags of dog food will he need to feed the dog for an entire week? Estimate your answer.(first estimate then multiply)

    asked by Wali on December 6, 2007
  9. math

    Jeffrey's dogs ate 42 pounds of food during July. At that rate, how many days would a 100 pound bag of dog food would last? Round to the nearest whole day.

    asked by Nicole on August 4, 2013
  10. math

    marie purchased a 2-pound of dog food with a 75-cents-off coupon.she also mailed in the box top to receive a company rebate for $1.00.if p represents the original cost,what did she pay for the dog food after receiving all rebates?

    asked by nerline 2 on November 15, 2012

More Similar Questions